nieuws

EU-parlement stelt geen veto tegen fosfaten in kebab

nieuws
Döner kebab zal ook in de toekomst fosfaten mogen bevatten. De tegenstanders van dat voorstel van de Europese Commissie haalden woensdagmiddag in het Europees Parlement net niet de vereiste blokkeringsdrempel. De toevoeging van fosfaten aan vlees is in principe verboden in de Europese Unie, maar producenten, met name in Duitsland, gebruiken ze niettemin om hun vleesspiezen beter te binden. Tegen eind volgend jaar moet de voedselveiligheidsautoriteit de gezondheidsrisico's van fosfaten in vlees uitklaren.
14 december 2017  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:43
Lees meer over:

Döner kebab zal ook in de toekomst fosfaten mogen bevatten. De tegenstanders van dat voorstel van de Europese Commissie haalden woensdagmiddag in het Europees Parlement net niet de vereiste blokkeringsdrempel. De toevoeging van fosfaten aan vlees is in principe verboden in de Europese Unie, maar producenten, met name in Duitsland, gebruiken ze niettemin om hun vleesspiezen beter te binden. Tegen eind volgend jaar moet de voedselveiligheidsautoriteit de gezondheidsrisico's van fosfaten in vlees uitklaren.

Groenen en sociaaldemocraten in het Europees Parlement verzetten zich tegen het voorstel van de Europese Commissie om fosfaten toe te laten in ingevroren vleesrollen. Normaliter is dat verboden in de EU, maar voor kebab wil men een uitzondering maken zodat de vleesrol goed bindt en het vlees zijn typisch malse textuur behoudt. De tegenstanders waarschuwen voor de gezondheidsrisico's. Verwijzend naar studies die waarschuwen voor een verhoogd risico op hart- en vaataandoeningen probeerden ze woensdagmiddag een veto door te drukken tegen het voorstel van de Commissie, maar ze bleven steken op 373 stemmen. Om het voorstel te blokkeren, was een absolute meerderheid van 376 stemmen vereist.

De Europese Autoriteit voor Voedselveiligheid (EFSA) voert momenteel nieuw onderzoek naar een mogelijk verband. De resultaten worden eind volgend jaar verwacht. "Nu iets goedkeuren waarvan we het effect niet kennen, is niet echt verstandig", foetert Bart Staes (Groen), die op de bres stond voor een verbod. Hij vindt het "onbegrijpelijk hoe een loopje genomen wordt met de volksgezondheid op basis van misleidende informatie van de vleesindustrie en bepaalde media".

Ook Mark Demesmaeker (N-VA) vindt dat Europa moest wachten op het rapport van EFSA over de gezondheidsrisico's. Hij wijst er ook op dat fosfaat het gewicht van het vlees kunstmatig kan verhogen. "Daardoor betaalt de consument in feite te veel voor zijn kebab." Net als Staes betoogt Demesmaeker dat er alternatieven voor fosfaat beschikbaar zijn. "Fosfaat is een schaarse grondstof die niet nodig is om een lekkere kebab te maken."

Maar uiteindelijk kwamen de tegenstanders dus drie stemmen tekort. "Er is geen bewijs dat fosfaten negatieve gezondheidseffecten hebben", begroette de Duitse conservatieve Renate Sommer de uitkomst. Ze verwijst naar onderzoeken die stellen dat de gemiddelde inname van fosfaten via kebab "verwaarloosbaar" is. Ivo Belet (CD&V) nam de verdediging van de originele kebab op zich met het broodje in de hand.

Ook de sector haalt opgelucht adem. Zo had Kenan Konyuncu van de Duitse sectorvereniging in de populaire krant Bild gewaarschuwd dat een verbod op fosfaten "de doodstraf" voor de Europese kebabindustrie zou zijn. Volgens Sommer stonden er alleen al in Duitsland 100.000 jobs op het spel.

Bron: Belga / eigen verslaggeving

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek