Thuisverkopers helpen kloof boer-burger verkleinen
nieuwsTijdens de Dag van de Landbouw werd duidelijk dat landbouwers die inspelen op de nabijheid van de consument door hun activiteiten te verbreden, bijvoorbeeld met hoeveverkoop, een belangrijke bijdrage leveren aan het verkleinen van de kloof tussen boer en burger. De bedrijven die wij zondag zagen, combineerden allemaal het gangbare afzetkanaal met de korte keten. Tuinderij Joosen in Brecht werkt bijvoorbeeld samen met een collega-melkveehouder om de consument te verlekkeren op een yoghurt met frambozen en braambessen. Het is een duidelijk voorbeeld van een landbouwbedrijf dat de nabijheid van de stad omzet in kansen. Boerenbond en Landelijke Gilden spreken in dat kader van stadslandbouw.
Voor heel wat land- en tuinbouwbedrijven is de Dag van de Landbouw een uitgelezen kans om de thuisverkoop van hun producten te promoten. Boerenbond en Landelijke Gilden, de organisatoren van de jaarlijkse hoogdag voor de sector, schatten multifunctionaliteit naar waarde als het gaat over het verkleinen van de kloof tussen consument en producent.
In een nota over stadslandbouw lezen we: “Land- en tuinbouwbedrijven kunnen hun bedrijfsvoering deels of geheel richten op de korte keten door het openhouden van een hoevewinkel, het aanleveren van producten in de stad(srand), het inzetten op educatie, recreatie of groene zorg, enz. Op die manier bieden zij een antwoord op het stijgende bewustzijn bij een groeiende groep stedelingen over ons voedselsysteem, onze relatie tot voedsel en onze leefomgeving.
De term ‘stadslandbouw’ wordt vaker gebruikt voor volks- en daktuinen, groentebakken, stads- en zelfpluktuinen. De naam zegt dan meer over de plaats van het gebeuren dan over de landbouwvorm. Voor Boerenbond en Landelijke Gilden is landbouw een economische activiteit die een volwaardig inkomen oplevert, onafgezien of de landbouwactiviteiten zich afspelen in de rand van de stad of midden op het platteland. Zij pleiten er dan ook voor om de term ‘stadslandbouw’ te gebruiken voor initiatieven van boeren en ‘stadstuinieren’ voor initiatieven van burgers.
Stadslandbouw geeft de sector een herkenbaar gezicht en verkleint de vervreemding van de burger ten opzichte van zijn voedselproductie. De kijkboerderijen zijn daar het meest uitgesproken voorbeeld van. Met een Dag van de Landbouw werd precies hetzelfde beoogd op boerderijen die misschien niet het ganse jaar toegankelijk zijn.
Beeld: Loonwerk Defour