nieuws

Landbouwadviesraad SALV wil inkomensproblematiek aanpakken: kan Franse model uitweg bieden?

nieuws

De Strategische Adviesraad voor Landbouw en Visserij SALV wil een beter verloning voor landbouwers, en kijkt daarvoor over de grens. Recent gingen SALV en De Groene Kring in gesprek met de organisatie voor jonge landbouwers in Frankrijk, Jeunes Agriculteurs. Zij vertelden over de wetten EGAlim, ingevoerd onder het beleid van president Macron. 

12 juli 2023  – Laatst bijgewerkt om 12 juli 2023 11:44
Lees meer over:
nature-g897a5d0d4_1280

In zijn recente advies pleit SALV voor een actiever en breder socio-economisch beleid rond landbouw. De Franse wetten EGAlim kunnen hier inspiratie bieden. Kort gezegd stelt de wet Egalim dat afnemers minimaal de productiekosten van een boer moeten dekken. Ook de wederverkoop van landbouwproducten met verlies is onderhevig aan een strikte regelgeving, om prijzenoorlogen bij de supermarkten te voorkomen. Volgens SALV kunnen deze wetten inspiratie bieden voor het Belgische landbouwbeleid.  

“Het volledige Franse model kopiëren zou niet werken bij ons, daarvoor is de economie in België en Frankrijk te verschillend, maar een aantal zaken zouden tot inspiratie kunnen dienen”, verduidelijkt secretaris Koen Carels van SALV. 

De wet EGAlim-1 werd in 2018 ingevoerd. Deze wet zorgde voor een inperking op de wederverkoop van landbouwproducten met verlies. In 2022 is deze wet uitgebreid met EGAlim-2. Deze vernieuwde wet stelt onder meer dat boeren met hun eerste afnemer een meerjarig contract dienen af te sluiten, met een geïndexeerde prijs die de productiekosten minimaal dekt. Wanneer de afnemer (bijvoorbeeld een verwerkend bedrijf) en de distributeur (bijvoorbeeld een supermarkt) onderhandelen over de prijs, worden de kosten van de agrarische grondstoffen transparant gepresenteerd, en deze zijn niet voor onderhandeling vatbaar. Bovendien moet de verwerker aan alle distributeurs dezelfde prijs voorleggen. Zo blijft de winst van de boer behouden. 

Volgens Carels moeten er dringend initiatieven worden genomen om ook in België de inkomensproblematiek van landbouwers het hoofd te bieden. “Onze oproep moet je zien in het kader van ons advies voor een actiever en breder socio-economisch landbouwbeleid”, zegt Carels. “We hebben in het verleden elf kernaanbevelingen gecommuniceerd voor onze beleidsmakers. Een van deze aanbevelingen is om te kijken naar de buurlanden, zoals Nederland en Frankrijk. We zullen op 22 september een toekomstdialoog organiseren. Daar zullen we ons advies voor landbouwbeleid verder toelichten.” 

Eerder liet de adviesraad zich al informeren over de aanpak en onderzoeksbevindingen rond eerlijke en echte prijzen in Nederland.

Bron: Eigen berichtgeving

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek