750.000 euro voor onteigeningen voor Nx in Stabroek
nieuwsOndanks protest van landbouw- en milieuorganisaties komt de Nx, de langverwachte verbindingsweg tussen de N11 en A12 in Stabroek, er toch. Vlaams minister voor Mobiliteit Ben Weyts heeft 750.000 euro ingeschreven in de meerjarenplanning van het Agentschap Wegen en Verkeer. Het bedrag dient voor de nodige onteigeningen van landbouwgronden in 2018. Landbouwers, milieubeschermers en omwonenden zijn ontgoocheld dat op deze manier de laatste ongeschonden landbouwpolder die Stabroek rijk is, nu ook verloren gaat.
Over de aanleg van de zogenaamde Nx wordt al zo’n 20 jaar nagedacht en de voorbije jaren werden er heel wat studies over gemaakt. De weg, die de N11 zal verbinden met de A12, moet de dorpskernen van Kapellen, Stabroek en Hoevenen ontlasten van het woon-werkverkeer van en naar de haven. Er lagen drie mogelijke tracés op tafel, maar de betrokken gemeenten en het Agentschap voor Wegen en Verkeer hadden van in het begin een voorkeur voor tracé 3a dat parallel loopt aan de Waterstraat. De Vlaamse regering die de knoop moest doorhakken, koos ook voor het 3a-tracé.
Dit tot groot ongenoegen van de landbouwers en het comité NixNx. In april 2014 voerden zij met een 40-tal tractoren nog actie voor het gemeentehuis in Stabroek. “We beseffen dat er een oplossing gevonden moet worden voor het verkeer van en naar de Antwerpse Haven, maar de aanslag op de waardevolle open ruimte is ongehoord”, klonk het toen. De Ettenhovense Polder, waar de Nx dwars doorheen zal lopen, is de laatste ongeschonden landbouwpolder die Stabroek rijk is. Andere poldergronden gingen doorheen de jaren verloren aan natuurcompensaties voor de uitbreiding van de haven. “Een waardevol landbouwgebied dat tevens een belangrijke natuurverbinding is, zal verloren gaan omwille van de Nx”, hekelden Boerenbond en Bond Beter Leefmilieu.
Ondanks de tegenkanting is Rik Frans (N-VA), burgemeester van Stabroek, tevreden dat er nu eindelijk schot is gekomen “in dit moeilijke dossier”. “Er kan gestart worden met het onteigenen van de gronden. Of 750.000 euro voldoende is, weet ik niet. Het gaat hier natuurlijk wel uitsluitend om landbouwgrond en die prijzen liggen vanzelfsprekend een pak lager dan modale bouwgrond”, stelt hij. Volgens de burgemeester kan het Gemeentelijke Havenbedrijf Antwerpen nu ook verder werk maken van het aansluitingscomplex van de Nx op de A12-Havenweg. “Met ingrepen als deze zijn er wel altijd voor- en tegenstanders, maar ik ben er nog altijd van overtuigd dat het grootste deel van de bevolking achter de realisatie van de Nx staat”, zegt de burgemeester nog in Het Nieuwsblad.
Bron: Het Nieuwsblad/eigen verslaggeving