nieuws

Vlaming evalueert biobrandstoffen overwegend positief

nieuws
Vlaamse consumenten zijn overtuigd dat biobrandstoffen milieuvriendelijk zijn, maar ze stellen wel de kwaliteit en veiligheid van deze brandstoffen in vraag. Verder zijn consumenten zich bewust van hun beperkte kennis over biobrandstoffen en vragen ze om meer informatie. Dat blijkt uit het doctoraatsonderzoek van Liesbeth Van de Velde.
13 juli 2010  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:12

De meerderheid van de Vlaamse consumenten is overtuigd dat biobrandstoffen milieuvriendelijk zijn, maar ze stellen wel de kwaliteit en veiligheid van deze brandstoffen in vraag. Verder zijn consumenten zich bewust van hun beperkte kennis over biobrandstoffen en vragen ze om meer informatie. Dat blijkt uit het doctoraatsonderzoek van Liesbeth Van de Velde van de vakgroep Landbouweconomie aan de Gentse universiteit.

Bio-ingenieur en assistent aan de Universiteit Gent Liesbeth Van de Velde ging in haar proefschrift na of er een sociaal draagvlak bestaat voor het gebruik van biobrandstoffen. Het publiek bewustzijn rond biobrandstoffen wordt als voorwaarde gezien voor een succesvolle ontwikkeling van de op biomassa gebaseerde economie.

Uit de rondvraag bij 350 Vlamingen blijkt dat de respondenten in bepaalde mate bewust zijn van de huidige problemen met fossiele brandstoffen voor het milieu en economie. Maar de modale consument is weinig vertrouwd met biobrandstoffen als alternatieve energiebron. De kennis is beperkt en een meerderheid stelt zich vragen over de kwaliteit en veiligheid van biobrandstoffen. Toch evalueert de Vlaamse consument biobrandstoffen overwegend positief. De meeste respondenten menen dat biobrandstoffen veilig zijn, eenzelfde kwaliteit hebben als fossiele brandstoffen maar meer milieuvriendelijk zijn en geen problemen opleveren voor de motor van een auto.

"De vraag om informatie is evenwel groot", aldus de onderzoekster. De respondenten geven aan voornamelijk geïnteresseerd te zijn in eventuele belastingsvoordelen en de impact op het milieu van biobrandstoffen, terwijl ze minder belang hechten aan de productieaspecten. Van de Velde pleit in haar onderzoek dan ook voor "een efficiënte communicatiestrategie". Consumenten hebben het meest vertrouwen in wetenschap, milieu-en consumentenorganisaties en in de overheid. "Deze kunnen dan ook een belangrijke rol vervullen binnen de informatiecampagne".

De informatie wordt best verspreid via gemakkelijk toegankelijke informatiekanalen zoals brochures, kranten en tijdschriften. Van de Velde vindt het erg belangrijk om in informatieboodschappen voldoende aandacht te besteden aan de keuzemogelijkheden voor milieuvriendelijke alternatieven aangezien op die manier niet enkel de bezorgdheid omtrent de energie- en milieuproblematiek, maar ook het gevoel dat iedere consument zijn steentje kan bijdragen wordt versterkt.

Van de Velde adviseert daarom om niet alleen een 'pushstrategie', maar ook een 'pullstrategie' te voeren, waarbij de consument de vrije keuze zou krijgen om brandstofmengsels met een hoger aandeel biobrandstof te kopen. "Dit zal niet enkel in een grotere betrokkenheid resulteren, maar de consument zal ook gedwongen worden om een bewuste keuze te maken".

Van de Velde concludeert dat het Belgisch beleid anno 2010 inzake biobrandstoffen als oplossing voor de huidige problemen op de energiemarkt slechts gedeeltelijk gesteund wordt door de respondenten, maar dat dit door een goede communicatiestrategie met specifieke en volledige informatie kan versterkt worden.

Bron: eigen verslaggeving/Belga

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek