Verkoop kippenvlees daalt met 15 pct in supermarkten
nieuwsHet vogelgriepvirus is niet bestand tegen koken en al helemaal niet tegen de zuurtegraad in de maag. Het kan enkel worden doorgegeven via levende dieren. Maar toch zijn het magere dagen voor de poeliers en de marktkramers. "Wij gaan hieraan kapot!", zegt de uitbater van Freddy's Kip aan 't Spit in De Morgen. De marktkramer ziet zijn verkoop met meer dan de helft dalen.
"Ik heb er al aan gedacht om een bordje voor de deur te zetten: 'Van kip krijg je geen griep'", zegt Jenny Thys van De Poelier in Stabroek, een speciaalzaak in gevogelte en wild. "Want meer kun je uiteindelijk niet doen. Na de dioxinecrisis is dit opnieuw een domper voor onze sector. Ik vraag me wel eens af wanneer ze aan de vis gaan beginnen. Want met onze zeeën en rivieren is toch ook van alles mis? De verkoop ligt 30 procent lager dan gewoonlijk. Dat is een serieuze streep door onze rekening".
De slagers, grootkeukens en horecazaken staan ook niet meer echt te springen om gevogelte in hun toonbank te leggen of op hun menukaarten te zetten. Danckers Pluimveehandel voelt dat ze voorzichtiger zijn geworden. "De bestellingen lopen toch moeilijker binnen. Ik vermoed dat de daling nu al rond de 10 procent schommelt. Als de mensen nu liever een koteletje eten dan een stukje kip, kun je daar maar weinig aan doen. Behalve wachten tot het opnieuw overwaait", zegt directeur Jozef Danckers van de groothandel in gevogelte.
Bij de supermarkten wordt er niet zo fel geklaagd als bij de kleinhandelaars. Delhaize spreekt van een daling met 5 procent en ook bij Colruyt is de verkoop met slechts enkele procenten gedaald. "Sinds de uitbraak van het vogelgriepvirus hebben wij enkel nog gevogelte uit België en Frankrijk in de rekken gelegd", zegt Jean-Pierre Roelandts van Colruyt. "Maar sinds de ontdekking van de eerste besmette vogel in Frankrijk moeten we misschien ook van die import afzien. We moeten nog zien hoe de mensen verder gaan reageren".
Uit een rondvraag van de distributiefederatie Fedis onder haar leden blijkt dat er de laatste dagen gemiddeld 15 procent minder kippenvlees verkocht is. Ook Fedis wijst erop dat de ongerustheid van de consument nergens voor nodig is.
Bron: Belga/De Morgen