Schaapherder start met time-outproject voor jongeren
nieuwsOp de boerderij van schaapherder Sam Duysan in Maldegem kunnen sinds kort jongeren terecht die een moeilijke periode doormaken in hun leven. Samen met de vzw Zwerfgoed heeft de herder van zijn bedrijf een toevluchtsoord gemaakt waar jongeren eventjes op adem kunnen komen. “We merken dat ze hier echt open bloeien door mee te draaien op de boerderij”, zeggen de initiatiefnemers.
De vzw Zwerfgoed is eerder toevallig tot stand gekomen. “Sam Duysan is een goede vriend van mij en we zijn samen op het idee gekomen om met zo’n project te starten toen we met een leefgroep van het pedagogisch centrum Wagenschot in Eke hier even zijn komen kamperen. Voor die jongeren was het hier echt een verademing”, legt Pieter Baert, opvoeder van beroep, uit.
In mei werd de vzw opgestart. “We willen hier jongeren opvangen met allerlei problemen, gaande van karaktermoeilijkheden tot een problematische thuissituatie”, aldus Baert. Volgens hem is er een grote vraag vanuit de hulpverlening naar dergelijke kleinschalige time-outprojecten. “Logisch, want de plaatsen zijn beperkt en de psychiatrie is dikwijls geen goed alternatief. In de toekomst willen we ons vooral profileren naar scholen die bijvoorbeeld te kampen hebben met hardnekkige spijbelaars”.
Het is de bedoeling dat de jongeren een hele dag meehelpen. “Dat kan gaan van onkruid wieden, palen in de grond slaan tot het verzorgen van de dieren. Het is belangrijk dat het korte opdrachten zijn met een direct resultaat. Hier kunnen ze dan echt tot rust komen omdat ze even weg zijn van alle mogelijke negatieve prikkels waar ze anders mee geconfronteerd worden”, weet Pieter Baert.
Maar vzw Zwerfgoed heeft niet alleen een pedagogische opdracht, maar ook een ecologische missie. “We willen de groenten op de boerderij biologisch telen. Daarnaast is biodiversiteit heel belangrijk. Wij zijn van plan om vergeten groenten te telen, maar ook oude Belgische rassen van konijnen willen we opnieuw introduceren”, legt Erik Lacante, een andere opvoeder die bij het project is betrokken, uit.
Hoe dit alles gefinancierd moet worden, is nog niet helemaal rond. “Momenteel zijn het vooral steunende leden van de vzw die voor het nodige geld zorgen, maar we zijn volop bezig met het zoeken van sponsors en het opstellen van subsidiedossiers. Daarnaast verkopen we ook op de boerderij de groenten die we zelf telen”, klinkt het.
Bron: Het Nieuwsblad