Ruim acht hectare nieuwe buurtbossen, lokale besturen kunnen meer kansen grijpen
nieuwsVlaanderen roept lokale besturen op om gebruik te maken van de beschikbare aankoopsubsidies voor bebossing. Dit voorjaar heeft Vlaams minister van Omgeving en Landbouw Jo Brouns (cd&v) al bijna 460.000 euro toegekend aan zeven lokale besturen voor de aankoop van gronden voor nieuwe buurtbossen, goed voor meer dan 8,21 hectare extra bos. Voor de duidelijkheid, het gaat niet om landbouwgronden die zijn aangekocht.
Tegen 2030 wil Vlaanderen 10.000 hectare extra bos realiseren. Dat gebeurt door de versterking van grote natuur- en boscomplexen en via lokale initiatieven voor buurt-, dorps- en stadsbossen. Bij deze lokale initiatieven zijn beleving en toegankelijkheid voor buurtbewoners belangrijke aspecten. Omdat de ideale gronden voor een buurtbos niet altijd in handen zijn van lokale besturen, voorziet minister Brouns aankoopsubsidies. “Zo kunnen steden en gemeenten kansen grijpen wanneer geschikte percelen beschikbaar zijn”, klinkt het.
Niet vanachter een bureau in Brussel
Brouns benadrukt dat er een duidelijke weg is ingeslagen. “We gaan niet vanuit Brussel achter een bureau bepalen waar lokaal bos moet komen. Lokale besturen kennen hun omgeving het best. Onze rol ligt bij het ondersteunen van de besturen, het faciliteren, het ontzorgen waar mogelijk, en het samenwerken met mensen met veel terreinkennis. Lokale gedragenheid is de beste garantie voor een duurzaam bosuitbreidingsgebied”, meent de minister.
Hij benadrukt dat er veel voordelen zijn verbonden aan buurtbossen. “Het zijn plekken waar kinderen spelen en mensen elkaar kunnen ontmoeten en tot rust komen. Tegelijk slaan ze CO2 op, bufferen ze extreme regenval en zorgen ze voor verkoeling tijdens warme periodes. Hierdoor dragen ze bij aan zowel de klimaatadaptatie als -mitigatie (het beperken van opwarming, red.), waardoor de omgeving klimaatrobuuster en biodiverser wordt.”
Geen eenmalige oproep
In Oost-Vlaanderen en Vlaams-Brabant werden dit voorjaar zeven subsidiedossiers goedgekeurd. Het gaat om een totaalbedrag van 459.511 euro en een toekomstige bebossingsoppervlakte van 8,2215 hectare. Het Agentschap Natuur en Bos (ANB) staat in voor de financiële ondersteuning. BOS+ en De Bosgroepen zullen inhoudelijke begeleiding geven om nieuwe bebossingsprojecten mogelijk te maken.
Minister Brouns benadrukt dat lokale besturen die werk willen maken van bijkomende bebossing niet alleen staan. “Dit is geen eenmalige oproep: aanvragen blijven welkom. Ik roep alle lokale besturen die werk willen maken van extra bos op om deze kansen te grijpen. De Bosalliantie blijft klaarstaan om lokale besturen van A tot Z te begeleiden, inclusief ondersteuning bij subsidieaanvragen”, besluit Brouns.