Ontbossing in Brazilië op laagste peil in zes jaar
nieuwsDe ontbossing in Brazilië is in 2024 sterk teruggedrongen. Voor het eerst in zes jaar vertraagde de ontbossing in alle vegetatiezones van het land. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het monitoringplatform MapBiomas.
In totaal verdween vorig jaar 1,4 miljoen hectare aan vegetatie – een daling van 32,4 procent ten opzichte van 2023. Ter vergelijking: in 2023 daalde de ontbossing met slechts 11 procent, en toen nog niet in alle biomen, zoals de verschillende ecosystemen in Brazilië worden genoemd. MapBiomas volgt de ontbossing sinds 2019.
Nog steeds zeven bomen per seconde
De nieuwe cijfers zijn een opsteker voor president Luiz Inácio Lula da Silva, die het behoud van het Amazonewoud tot een speerpunt van zijn beleid heeft gemaakt. In november is Belém, een stad in het Amazonegebied, gastheer van de internationale klimaatconferentie COP30.
Toch blijft het probleem aanzienlijk. Brazilië verliest nog steeds gemiddeld 3.403 hectare bos per dag, waarvan 1.035 hectare in het Amazonegebied. Dat komt neer op ongeveer zeven bomen per seconde, aldus MapBiomas.
Tegelijk was 2024 een rampjaar op het vlak van bosbranden. Het Braziliaanse Amazonewoud kende het hoogste aantal branden in zeventien jaar.
Brazilië telt een indrukwekkende diversiteit aan biomen: het Amazonewoud, het Atlantisch regenwoud (Mata Atlântica), de Cerrado (savanne), de Caatinga (droog steppelandschap), de Pantanal (’s werelds grootste moerasgebied) en de Pampa (grasvlakte in het zuiden).

Bron: Belga / Eigen berichtgeving
Beeld: Greenpeace