Royal A-ware introduceert Farmdesk in België voor berekening footprint melk
nieuwsZuivelproducent Royal A-ware gaat in België gebruik maken van Farmdesk voor het berekenen van de footprint van melk. De melkveehouders die in België aan A-ware leveren zijn hier tijdens de recente najaarsbijeenkomsten over geïnformeerd. De samenwerking met Farmdesk, waar melkveehouder Jef Aernouts aan het hoofd staat, moet het Nederlandse zuivelbedrijf ondersteunen bij de verduurzaming van zijn productie.
De Nederlandse zuivelproducent Royal A-ware, dat sinds enkele jaren ook actief is op de Belgische markt, streeft een zero-emissie van zijn hele zuivelketen na tegen 2050. Het is de ambitie om in 2030 de uitstoot van broeikasgassen rondom het boerenerf met 30 procent te reduceren. Om deze ambitie te verwezenlijken gaat het een partnerschap aan met Farmdesk, een Belgische IT-bedrijf met melkveehouder Jef Aernouts aan het hoofd en dat ook landbouwadviseur Wim Govaerts in zijn gelederen heeft.
Het bedrijf Farmdesk biedt een tool die de broeikasgasemissies op een bedrijf in kaart brengt en helpt de uitstoot te verminderen. Het systeem wordt gevoed met onder andere gegevens over de voergift (sojagift of niet); of het bedrijf al dan niet beweiding toepast en wat de verhouding jongvee/melkvee is. Door aan de juiste knoppen te draaien, denkt het bedrijf dat een vermindering van de CO2-uitstoot op een Vlaamse melkveebedrijf met 30 procent mogelijk is.
De melkveehouders gaan aan Farmdesk data doorgeven om de footprint te berekenen. Die data geeft melkveehouders, indien gewenst, op termijn ook inzicht in de economische prestaties van hun bedrijf. Royal A-ware inventariseert daarnaast ook welke initiatieven melkveehouders al nemen om uitstoot te verlagen. Voor het aanleveren van de data en het doorgeven van de al genomen initiatieven, ontvangen melkveehouders een footprintpremie.
Deelname is vrije keuze
Het bedrijf laat in een persbericht ook weten dat melkveehouders niet verplicht zijn aan het initiatief mee te werken. “We hechten grote waarde aan vrije keuzemogelijkheden voor melkveehouders. Dat is voor ons de basis van de respectvolle samenwerking. Die samenwerking is essentieel om de keten verder te kunnen verduurzamen. We stimuleren met de footprintpremie het aanleveren van data en hierin stappen te zetten”, vertelt Koen Goethals, manager Melkzaken A-ware België.
Royal A-ware kiest in België voor Farmdesk vanwege het gebruiksgemak. Zo is er een app beschikbaar waarmee gemakkelijk tijdens stalwerk updates ingevoerd kunnen worden. Daarnaast is er een match met de wensen van de zuivelproducent zelf en is het mogelijk om datakoppelingen te maken, zodat een deel van de benodigde data automatisch wordt ingelezen. Het bedrijf merkt daarbij op dat data nooit zonder toestemming van de melkveehouder wordt gedeeld met derden.
Duurzaamheid als weg naar de toekomst
Melkveehouders die in Nederland aan Royal A-ware leveren, maken voor het berekenen van hun footprint gebruik van de KringloopWijzer, een soortgelijke tool. In Vlaanderen ontwikkelde ILVO eerder Klimrek, maar dat is meer een statische tool waarbij de het CO2-reductiepotentieel op bedrijfsniveau in kaart gebracht wordt.
Royal A-ware geeft nog aan met het initiatief ook bewustwording te willen creëren bij Vlaamse melkveehouders. “Uitgangspunt van de verduurzaming van de zuivelketen heeft een voordeel voor alle schakels: melkveehouders moeten kunnen blijven boeren en klanten blijven kiezen voor A-ware’s zuivelproducten met zo hoog mogelijke voedingswaarde en de laagst mogelijke impact op mens, dier en milieu.”
