nieuws

Niet alle lidstaten happig op Europese schoolfruitactie

nieuws
Hoewel de Europese schoolfruitregeling 90 miljoen euro steun kreeg in het eerste jaar (2009-2010), werd slechts 33 miljoen euro aangewend. Een aantal lidstaten was niet bereid tot cofinanciering, maar het belangrijkste probleem lijken de administratieve lasten te zijn. Dat zei Lars Hoelgaard van de Europese Commissie.
8 maart 2011  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:14
Lees meer over:

Hoewel de Europese schoolfruitregeling 90 miljoen euro steun kreeg in het eerste jaar (2009-2010), werd slechts 33 miljoen euro aangewend. Een aantal lidstaten was niet bereid tot cofinanciering, maar het belangrijkste probleem lijken de administratieve lasten te zijn. Dat gaf Lars Hoelgaard toe, de directeur-generaal van de dienst Landbouw en Plattelandsontwikkeling van de Europese Commissie.

Hoelgaard was op 28 februari aanwezig in de commissie Landbouw van het Europees Parlement om toelichting te geven bij de obstakels voor de Europese schoolfruitactie 'Tutti Frutti' en om mogelijke verbeteringen voor de toekomst te bespreken. Hij benadrukte het belang van de schoolfruitregeling en zei dat het onbetwistbare voordelen had, namelijk Europese kinderen aanzetten om meer fruit te eten, maar dat het ook een langetermijninvestering is voor de ontwikkeling van gezonde eetgewoontes bij de bevolking. Hij wees ook op het multiplicatoreffect: de grotere consumptie wordt niet enkel bij kinderen aangemoedigd, maar ook bij hun familie en hun leerkrachten.

Hoelgaard kon echter niet om de vaststelling heen dat in 2009 slechts 33 miljoen euro gespendeerd werd aan het project, in plaats van het voorziene bedrag van 90 miljoen euro. Sommige lidstaten besloten om niet deel te nemen aan het project, voornamelijk vanwege het geld dat voor de cofinanciering moet worden opgehoest. Zo lieten Letland en het Verenigd Koninkrijk de schoolfruitregeling links liggen. In Duitsland waren alle 16 deelstaten geïnteresseerd in het programma, maar slechts zeven namen er aan deel vanwege de cofinanciering. Een ander belangrijk probleem is volgens Hoelgaard de administratieve lasten die worden opgelegd aan de lidstaten, onder andere voor de invoering en de controle van de uitvoering van het programma.

Enkele europarlementsleden drukten hun bezorgdheid uit omtrent de moeizame lancering van een programma "dat zeker een groot nut kan hebben voor de volksgezondheid". Elisabeth Jeggle van de Europese Volkspartij maakte de vergelijking met de problemen die kwamen kijken bij de implementatie van de melkprogramma's voor de scholen. "Ik vind dat het onze taak is om te verzekeren dat de programma's van de EU zo gestructureerd zijn dat ze gemakkelijk implementeerbaar zijn. De Commissie moet de administratieve en bureaucratische lasten van de schoolfruitregeling aanpakken zodat dit programma succesvol geïmplementeerd kan worden", zei ze.

In Vlaanderen is de schoolfruitregeling al langer ingeburgerd en kent het wel veel succes. Iets meer dan de helft van de Vlaamse basisscholen nam vorig schooljaar deel aan de schoolfruitactie Tutti Frutti. Bijna negen op de tien deelnemende scholen zijn erg tevreden over de actie en 98 procent van hen doet dit jaar opnieuw mee. Dat bleek vorige maand uit een evaluatie in opdracht van Vlaams minister van Volksgezondheid Jo Vandeurzen.

Bron: eigen verslaggeving/AgriHolland

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek