Pcfruit tilt onderzoek naar precisiefruitteelt naar een hoger niveau met hightech tractor
nieuwsMet de investering in een geavanceerde tractor wil het Limburgse proefcentrum pcfruit meer inzetten op onderzoek naar precisiefruitteelt. “Op die manier kunnen we de implementatie van precisiefruitteelt door fruittelers in Vlaanderen versnellen”, vertelt Limburgs landbouwgedeputeerde Inge Moors. Op termijn zal dit volgens haar leiden tot kostenbesparingen, een lager verbruik van water, meststoffen en gewasbeschermingsmiddelen en een verbeterde rendabiliteit van pitfruitbedrijven.
Boomspecifieke behandelingen
Net als de landbouw in het algemeen staat ook de fruitteelt voor grote uitdagingen. Eén van de belangrijkste knelpunten is het tekort aan ervaren personeel. Dat bemoeilijkt de automatisering van repetitieve handelingen, zoals maaien, bespuitingen, vruchtdunning en snoeien. Bijkomend groeit ook de druk om duurzamer te werken. Door water, meststoffen en gewasbeschermingsmiddelen zo precies mogelijk toe te passen, afgestemd op de specifieke behoeften van elke boom, kan het gebruik ervan geminimaliseerd worden.
Binnen een boomgaard zijn er vaak sterke verschillen naar behoeften van bomen. Dat is onder meer afhankelijk van de bodemgesteldheid, het aantal vruchten per boom en de ziektedruk. Innovatieve technologieën maken het vandaag mogelijk om per boom te bepalen of een specifieke behandeling nodig is. Dat laat toe om variaties binnen de boomgaard beter aan te pakken. Zo kunnen sneller groeiende bomen intensiever worden gesnoeid, terwijl bij langzamer groeiende bomen minder ingrijpen volstaat.
Tractoraankoop om expertise op te bouwen
Die precisiebehandeling in de praktijk brengen, vraagt de nodige technologie. Om die reden heeft pcfruit een geavanceerde tractor aangeschaft die dat proces kan ondersteunen. Het gaat om een investering van 150.000 euro. Het proefcentrum heeft nog overwogen om een tractor te huren, maar dat was niet praktisch omdat de bediening van de machine specifieke kennis en ervaring vereist en bij sporadisch gebruik zou het niet mogelijk zijn om die expertise op te bouwen. “Daarom hebben we ervoor gekozen om de tractor aan te schaffen en in meerdere projecten in te zetten. Op die manier kunnen we de programmatiemogelijkheden optimaal benutten en waardevolle kennis opdoen”, klinkt het.
De eerste stap waar pcfruit nu werk van wil maken, is het verzamelen van gegevens over de variaties binnen de eigen boomgaard. Dat gebeurt met sensoren die op machines, tractoren of drones kunnen worden gemonteerd. Deze sensoren genereren grote hoeveelheden data die vervolgens geanalyseerd en omgezet worden in bruikbare informatie. Op basis daarvan wordt bepaald welke bewerkingen per boom nodig zijn.
Taakkaarten en teach-in functionaliteiten
Als je weet dat een gemiddelde boomgaard al gauw 2.000 bomen per hectare telt, dan is het duidelijk dat een menselijke bestuurder deze adviezen per boom niet handmatig kan toepassen. Precisiefruitteelt biedt op dat vlak een oplossing, want de adviezen worden verwerkt in een digitale taakkaart die door de tractor wordt uitgelezen en automatisch wordt uitgevoerd. En het is hier in het proces dat de nieuwe tractor van pcfruit zijn intrede doet.
De tractor is uitgerust met uiterst precieze GPS-technologie – tot op twee centimeter nauwkeurig – en met machines die taakkaarten kunnen uitlezen en uitvoeren. Hierdoor krijgt elke boom exact de behandeling die hij nodig heeft, zonder onnodig middelenverbruik want via plaatsspecifieke toepassing worden meststoffen en gewasbeschermingsmiddelen enkel in de boomgaard gebracht waar ze ook echt nodig zijn.
Om herhaalde handelingen te automatiseren, beschikt de tractor ook over teach-in functionaliteiten. “Dit betekent dat een chauffeur een bewerking de eerste keer uitvoert, waarna de tractor deze handeling zelfstandig herhaalt bij volgende toepassingen. Fouten kunnen hierdoor geminimaliseerd worden”, aldus pcfruit. Daarnaast beschikt de tractor over een energiezuinig hydraulisch systeem, rembekrachtiging met lucht en een dubbele camera-aansluiting om complexe bewerkingen nauwkeurig op te volgen.
De tractor zal ingezet worden voor diverse onderzoeksprojecten. “We kunnen hiermee de efficiëntie van ons onderzoek verhogen en de implementatie van precisietoepassingen in de Vlaamse fruitteelt sneller ingang laten vinden”, besluit gedeputeerde Moors.

Beeld: pcfruit