nieuws

"Ketenakkoord staat los van betoging op 7 september"

nieuws
Veel land- en tuinbouwers lijken te denken dat het akkoord dat in het ketenoverleg werd bereikt over de toeslag voor de melkvee- en varkenshouders, er op de valreep kwam om een grote landbouwbetoging op maandag 7 september in Brussel te vermijden. “Niets is minder waar”, zeggen zowel Boerenbond als ABS. “Het ketenoverleg is op Belgisch niveau afgesloten. Het is ook geen eindpunt, maar een beginpunt. De betoging van 7 september staat daar los van en richt zich naar Europa. Het Europese beleid moet bijgestuurd worden”, klinkt het. Er worden maandag duizenden boeren en honderden tractoren verwacht in Brussel. De politie waarschuwt voor grote verkeershinder.
2 september 2015  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:32

Veel land- en tuinbouwers lijken te denken dat het akkoord dat in het ketenoverleg werd bereikt over de toeslag voor de melkvee- en varkenshouders, er op de valreep kwam om een grote landbouwbetoging op maandag 7 september in Brussel te vermijden. “Niets is minder waar”, zeggen zowel Boerenbond als ABS. “Het ketenoverleg is op Belgisch niveau afgesloten. Het is ook geen eindpunt, maar een beginpunt. De betoging van 7 september staat daar los van en richt zich naar Europa. Het Europese beleid moet bijgestuurd worden”, klinkt het. Er worden maandag duizenden boeren en honderden tractoren verwacht in Brussel. De politie waarschuwt voor grote verkeershinder.

Bij de Belgische land- en tuinbouwers wordt er met gemengde gevoelens gereageerd op het akkoord dat de partners van de agrovoedingsketen maandag bereikten. De melkveehouders en de varkenshouders zijn tevreden dat hun problemen eindelijk serieus genomen worden door de rest van de keten, ook al beseffen ze dat de toeslagen die zullen betaald worden wellicht niet veel meer worden dan een druppel op een hete plaat. Bij groente- en fruittelers en vleesveehouders klinkt er ongenoegen omdat zij “vergeten” zijn in heel het akkoord. Via sociale media is ook verontwaardiging te horen over het tijdstip waarop het akkoord werd afgesloten, exact een week voor de grootste landbouwbetoging die ons land in jaren zal gekend hebben.

“Ik lees een aantal vragen of het ketenakkoord bewust is afgesloten in de week voor de manifestatie van 7 september”, schrijft Boerenbondvoorzitter Piet Vanthemsche op Facebook. “Dat is helemaal niet het geval. We hadden begin augustus afgesproken in het ketenoverleg om eind augustus met zeer concrete afspraken te komen. We hebben de voorbije weken heel intens onderhandeld. Het resultaat helpt de varkenshouders en de melkveehouders een beetje vooruit, maar iedereen beseft dat het onvoldoende is.” Ook bij ABS wijst men erop dat het akkoord slechts een beginpunt is en geen eindpunt. “Ook voor andere sectoren, en zeker voor de rundveehouderij, maken we ons sterk dat er op korte termijn stappen kunnen gezet worden naar een stabielere prijsvorming op een voldoende hoog niveau”, zegt voorzitter Hendrik Vandamme.

Beide landbouworganisaties benadrukken dat het ketenakkoord belangrijk is, maar dat er ook naar Europa wordt gekeken om op lange termijn het voortbestaan van de Belgische land- en tuinbouwbedrijven te garanderen. “De manifestatie van 7 september is gericht naar Europa. Ze gaat door in Brussel omdat daar op dat moment een extra Landbouwraad doorgaat. Een aantal politieke keuze van Europa hebben voor onze landbouw grote gevolgen gehad. Daarvoor moeten ze hun verantwoordelijkheid opnemen en dat hebben ze tot nu toe nog niet gedaan”, aldus Vanthemsche. “Europa moet beseffen dat het niet zomaar met het inkomen van onze familiale landbouwbedrijven kan schuiven op het wereldschaakbord.”

Volgens Vandamme is het Europees landbouwbeleid de basisreden voor de malaise in de Belgische, en bij uitbreiding in de Europese landbouw. “Europa gaat voor het liberaal model dat past in de principes van de Wereldhandelsorganisatie. Op die manier dwingt ze haar landbouw op te boksen tegen de wereldmarkt en anderzijds legt ze haar boeren de strengste productie-eisen op die in de andere wereldlanden totaal onbestaand zijn”, zegt de ABS-voorzitter. De landbouworganisaties willen ook dat Europa haar verantwoordelijkheid opneemt in de Ruslandcrisis. “Eerst gaat het ruziemaken met Rusland waardoor dat land prompt reageert met een totale handelsboycot van alle landbouwproducten en de landbouw betaalt het gelag”, luidt het.

Zowel ABS als Boerenbond zijn tevreden dat alle Belgische landbouworganisaties (Boerenbond, ABS, FWA, Fugea en MIG) zich geschaard hebben achter een gemeenschappelijke eisenbundel voor de zuivelsector en dat er gewerkt wordt aan een gezamenlijk standpunt voor de varkenshouderij. Ondertussen zou ook dat overgemaakt zijn aan minister Schauvliege. “Dat waren geen gemakkelijke discussies, want de meningen lopen soms uiteen. Maar we hebben goed naar elkaar geluisterd, met respect voor elkaars standpunten. Praten en mekaar begrijpen in plaats van elkaar te bestrijden, dat is de keuze die we met vijf organisaties gemaakt hebben”, zegt Piet Vanthemsche op Facebook. De landbouworganisaties zullen dit consensusdocument op 7 september voorleggen aan de Europese Landbouwraad.

Alle Belgische landbouworganisaties hebben hun leden ook massaal opgeroepen om mee te komen betogen in Brussel. Bij de politie zijn er twee acties aangemeld. Een eerste stoet vertrekt onder de vlag van de Europese koepel van landbouworganisaties Copa-Cogeca. Zowel Boerenbond als ABS zullen in deze betoging meestappen die om 10u vertrekt vanaf het Noordstation richting Europese wijk. De organisatoren verwachten tot 3.000 boeren uit heel Europa en enkele honderden tractoren. De Vlaamse landbouworganisaties vertrekken met tractoren in colonne van her en der in het land en er worden ook heel wat treinen ingelegd naar Brussel.

Een tweede actie komt van de European Milk Board (EMB) die heel wat Europese melkveehouders vertegenwoordigt. EMB verwacht dat er maandag meer dan 1.500 boeren naar Brussel zullen komen, van wie meer dan 1.000 met de tractor. Zij verzamelen op het Schumanplein vlakbij het gebouw waar de Landbouwraad zal doorgaan. “Het is triest dat de politiek het zo ver heeft laten komen dat de boeren geen andere mogelijkheid meer zien dan met hun tractoren naar Brussel te komen”, zegt Erwin Schöpges van EMB. Volgens hem is het de landbouwers bittere ernst. "Wij vechten voor ons overleven." Hij hoopt op goede afspraken met de politie, zodat de manifestatie van maandag ordentelijk verloopt. Op zondag plant EMB al een solidariteitsactie in Brussel waarop meer dan 100 tractoren zullen aanwezig zijn.

Omdat er in de hele Brusselse binnenstad, op de kleine ring en in de Europese wijk “zeer zware verkeershinder” wordt verwacht, roept de Brusselse politie op om de hoofdstad met de auto zoveel mogelijk te mijden en de voorkeur te geven aan het openbaar vervoer. “Verder zullen in de Europese wijk de gebruikelijke verkeersmaatregelen zijn. Het metrostation Schuman zal heel de dag gesloten zijn, maar de metro zal wel normaal blijven rijden’, klinkt het in een persbericht. De politie waarschuwt er ook voor dat de bussen en bovengronds rijdende trams ook hinder zullen ondervinden, maar dat trein, metro en ondergrondse tramlijnen normaal zullen rijden. “We raden weggebruikers aan om hun reis optimaal voor te bereiden en op de hoogte te blijven van de verkeerssituatie op het openbaarvervoersnet.”

Bron: Eigen verslaggeving/Belga

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek