Europese landbouwministers zoeken compromis over nieuw GLB, Brouns hamert op flexibiliteit
nieuwsDe Europese landbouwministers komen maandag en dinsdag in Luxemburg bijeen om onder meer te onderhandelen over het toekomstige Gemeenschappelijk Landbouwbeleid (GLB). Ze hopen tegen het eind van de Landbouwraad een gezamenlijk standpunt te bereiken, zodat verdere onderhandelingen met het Europees Parlement en de Commissie mogelijk zijn. Ook Vlaams minister van Landbouw Jo Brouns (cd&v) schuift mee aan tafel en maakt duidelijk welke richting hij uit wil. “Het volgende GLB moet er één zijn van minder moeten en meer mogelijkheden om te verduurzamen, te verjongen en te investeren”, klinkt het.
Maandag en dinsdag komen de Europese landbouwministers in Luxemburg bijeen tijdens de Raad Landbouw en Visserij. Onder leiding van het Ierse EU-voorzitterschap proberen ze onder meer een gezamenlijk standpunt te bereiken over de hervorming van het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid (GLB). Met dat standpunt kan de Raad vervolgens de onderhandelingen met het Europees Parlement en de Commissie aanvatten. Samen met zijn Waalse collega Anne-Catherine Dalcq (MR) vertegenwoordigt Vlaams landbouwminister Jo Brouns (cd&v) er de Belgische belangen. “De gesprekken verlopen constructief. Er ligt vandaag een duidelijk betere tekst op tafel dan enkele maanden geleden”, geeft hij mee.
Vereenvoudigd en stimulerend GLB
Voor de minister is het cruciaal dat het akkoord aanstuurt op “een vereenvoudigd en stimulerend GLB”. “Bij de start van het huidige GLB waren er te veel regels waaraan voldaan moest worden om steun te ontvangen. Die werden van bovenaf opgelegd en kostten de landbouwers vooral geld en administratie”, verduidelijkt minister Brouns. “Dat moeten we vermijden. Ik wil een vereenvoudiging die voelbaar is op het erf.”
We moeten zelf keuzes kunnen blijven maken die aansluiten bij onze Vlaamse landbouwstructuur en de noden van onze landbouwers
Met stimulerend bedoelt de minister een GLB dat lidstaten meer ruimte geeft om zelf te beslissen hoe ze landbouwers ondersteunen. “Het toekomstige raamwerk van het GLB moet de Vlaamse bevoegdheden respecteren”, aldus de minister. “Vlaanderen voert een groot deel van het landbouwbeleid uit. We moeten dus zelf keuzes kunnen blijven maken die aansluiten bij onze landbouwstructuur en de noden van onze landbouwers.” Daarbij verwijst Brouns naar de mogelijkheid om twee afzonderlijke GLB-plannen op te stellen, één voor Vlaanderen en één voor Wallonië. Voor het huidige GLB (2023-2027) kreeg België als enige EU-lidstaat een uitzondering om twee afzonderlijke strategische plannen op te stellen in plaats van één nationaal plan. Maar bij de onderhandelingen over het nieuwe GLB ligt die afzonderlijke aanpak opnieuw op tafel. Al is Brouns duidelijk: “Wij willen de mogelijkheid tot een Vlaams en Waals plan”.
Verder vraagt de minister bijzondere aandacht voor de ondersteuning van jonge landbouwers, investeringssteun en generatiewissels in de landbouw. "Dat zijn allemaal heel belangrijke zaken, zeker op een ogenblik dat we geopolitiek onder druk staan. We moeten resoluut kiezen voor die strategische autonomie en voedselzekerheid, en daarbij zijn de Europese landbouwers onze belangrijkste partners", klinkt het. “Het volgende GLB moet er één zijn van minder moeten en meer mogelijkheden om te verduurzamen, te verjongen en te investeren.”
Geen standpunt over financiering
Over de financiering, momenteel de grootste onzekerheid die boven het toekomstige GLB hangt, zullen de landbouwministers geen gezamenlijk standpunt vastleggen. Over het toekomstige landbouwbudget wordt afzonderlijk onderhandeld door de staats- en regeringsleiders, in het kader van de Europese meerjarenbegroting voor 2028-2034. Wel geeft Brouns mee dat het GLB-budget voor Vlaanderen niet mag dalen. “Daar zijn we altijd duidelijk in geweest”, aldus de minister. “Die bekommernis wordt bovendien gedeeld door veel collega-landbouwministers.”