nieuws

"Investeren in hernieuwbare energie loont economisch"

nieuws
Investeren in hernieuwbare economie is niet alleen goed voor het milieu, maar loont ook economisch. De baten zijn tien keer hoger dan de kosten, zo stellen milieuorganisatie Greenpeace en de Europese raad voor hernieuwbare energie (EREC) in een vrijdag gepubliceerd rapport. Ze vragen aan de Belgische regeringsonderhandelaars nu te investeren in hernieuwbare energie, omdat de investeringskost zichzelf "dubbel en dik terugbetaalt".
7 juli 2007  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:00
Investeren in hernieuwbare economie is niet alleen goed voor het milieu, maar loont ook economisch. De baten zijn tien keer hoger dan de kosten, zo stellen milieuorganisatie Greenpeace en de Europese raad voor hernieuwbare energie (EREC) in een vrijdag gepubliceerd rapport.

De twee organisaties pleitten in januari al voor een energie(r)evolutie met een resolute keuze voor hernieuwbare energie, zoals zonne- en windenergie. Nu hebben ze die keuze ook economisch becijferd voor de elektriciteitssector. "Nu investeren in hernieuwbare energie in plaats van in fossiele brandstoffen en kernenergie is de beste keuze voor het milieu en voor de economie", luidt de conclusie.

Volgens het rapport moet er wereldwijd elk jaar 22 miljard dollar geïnvesteerd worden in hernieuwbare energie. Tegen 2050 zou dan 70 procent van de elektriciteit geproduceerd worden via hernieuwbare energiebronnen en zou de CO2-uitstoot van de elektriciteitssector met 60 procent gedaald zijn. Die uitstootvermindering is nodig om de CO2-uitstoot over alle sectoren tegen 2050 met de helft te verminderen, wat beschouwd wordt als het noodzakelijke om de opwarming van de aarde onder de twee graden Celsius te houden en de gevolgen ervan te beperken, aldus Karen Janssens, de campagneverantwoordelijke klimaat en energie bij Greenpeace.

Het investeringsbedrag voor een sector die in 2006 "slechts" het dubbele - 50 miljard dollar - waard was, lijkt veel, maar de opbrengsten van het scenario liggen bijna tien keer hoger, zegt het rapport. In vergelijking met een referentiescenario bespaart het energie(r)evolutiemodel elk jaar 202 miljard dollar door minder fossiele brandstoffen te gebruiken, zeggen Greenpeace en EREC. "Greenpeace wil aantonen dat hernieuwbare energie aan onze elektriciteitsbehoeften kan voldoen én dat we daarmee jaarlijks miljarden zullen besparen", zegt Janssens nog. Greenpeace en EREC vragen aan de Belgische regeringsonderhandelaars nu te investeren in hernieuwbare energie, omdat de investeringskost zichzelf "dubbel en dik terugbetaalt".

Het rapport spreekt naar eigen zeggen de conclusies tegen van de Commissie 2030, die de energiebevoorrading in België onderzocht. De commissie beval eind juni aan de uitstap uit de kernenergie, gepland vanaf 2015, te herbekijken. De uitstap zou de vermindering van CO2-uitstoot te duur maken en leiden tot een verdubbeling van de prijzen.(KS)

Meer informatie: Energy(r)evolution

Bron: Belga

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek