Groentetelers krijgen 3,6 miljoen € uit EHEC-noodfonds
nieuwsDe Europese Unie trekt nog eens 17 miljoen euro extra uit voor compensaties aan groentetelers die getroffen zijn door de crisis die het gevolg was van de EHEC-uitbraak. Het geld komt bovenop de reeds vrijgemaakte 210 miljoen euro, waardoor alle door de lidstaten ingediende aanvragen tot compensatie uitbetaald kunnen worden. De Belgische telers kunnen uiteindelijk rekenen op 3,6 miljoen euro aan Europese steun.
Na het uitbreken van de EHEC-crisis zagen heel wat Europese groentetelers hun komkommers, sla, tomaten en courgettes uit de markt gehaald worden omdat de vraag compleet was ingestort nadat komkommers (onterecht) aangewezen werden als bron van de besmetting. De Europese Commissie en de lidstaten kwamen overeen dat Europa zou bijspringen voor de helft tot maximaal zeventig procent van de producentenprijs, wat een oorspronkelijk prijskaartje van 210 miljoen euro inhield.
Na het binnenlopen van extra preciseringen blijkt de financiële impact uiteindelijk "iets hoger dan verwacht", verduidelijkt bevoegd eurocommissaris Dacian Ciolos donderdag. "Om het totaalpakket van aanvragen te kunnen uitbetalen, heb ik voorgesteld het beschikbare budget op te trekken." De lidstaten zijn daarmee akkoord gegaan. In totaal reikt Europa nu een kleine 227 miljoen euro uit. De getroffen Belgische telers kunnen rekenen op 3,6 miljoen euro. Spanje, dat lange tijd (onterecht) als broeihaard werd aanzien, mag 70 miljoen euro op de rekeningen verwachten. Hoofdrolspeler Duitsland krijgt 16 miljoen euro, terwijl ook Polen (46 miljoen), Italië (34 miljoen) en Nederland (27 miljoen) een grote hap van het bedrag zullen ontvangen.
"De 3,6 miljoen euro die vrijgemaakt wordt voor Belgische groentetelers staat in verhouding tot ons aandeel in de Europese groenteproductie", zegt Philippe Appeltans, algemeen secretaris van het Verbond van Belgische Tuinbouwveilingen (VBT). De claim van België werd overigens volledig ingewilligd. Dat was niet het geval voor alle lidstaten want bijvoorbeeld Polen moest zijn claim halveren na pre-audits van de Europese Commissie. Appeltans sluit niet uit dat de effectief uitbetaalde bedragen in een aantal (zuiderse) lidstaten finaal lager zullen liggen omdat de Commissie in het najaar controles gaat uitvoeren op de betalingen.
Dat de vergoeding uit het EHEC-noodfonds voor andere lidstaten hoger ligt, heeft er volgens Appeltans ook mee te maken dat andere lidstaten meer groenten groen of niet geoogst hebben, waar ook een compensatie voor uitgetrokken werd. "In bijvoorbeeld Spanje beslisten telers om tomaten- en andere planten te ruimen omdat zij toch maar enkele weken vruchten meer zouden dragen. In Vlaanderen was dat veel minder een optie want onze groenteproductie zat in volle EHEC-crisis net op een hoogtepunt en strekt zich uit tot het najaar", aldus Appeltans. De Europese Commissie plant de uitbetaling van de compensaties omstreeks half oktober. Via de veilingen zullen onze groentetelers al sneller vergoed kunnen worden.
Bron: Belga
Beeld: deredactie.be