nieuws

Green Deal: het man on the moon-moment van de EU

nieuws
De Europese Commissie heeft vandaag de Green Deal, een ambitieus pakket milieu- en klimaatmaatregelen, officieel gelanceerd. Ook de landbouwsector krijgt een aantal maatregelen op zijn bord. Sonja De Becker, voorzitter van Boerenbond, benadrukt dat de landbouw in het verleden al sterke inspanningen geleverd heeft en altijd bereid zal zijn om zijn deel te doen. “Bovendien vormen wij ook een deel van de oplossing. Het is aan het beleid om ook dat mee in rekening te brengen en naar waarde te schatten.”
11 december 2019  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:52
Lees meer over:
De Europese Commissie heeft vandaag de Green Deal, een ambitieus pakket milieu- en klimaatmaatregelen, officieel gelanceerd. Ook de landbouwsector krijgt een aantal maatregelen op zijn bord. Sonja De Becker, voorzitter van Boerenbond, benadrukt dat de landbouw in het verleden al sterke inspanningen geleverd heeft en altijd bereid zal zijn om zijn deel te doen. “Bovendien vormen wij ook een deel van de oplossing. Het is aan het beleid om ook dat mee in rekening te brengen en naar waarde te schatten.”
Volgens Commissievoorzitter Ursula von der Leyen moet de Green Deal het ‘man on the moon’-moment van Europese Unie worden. De vergelijking met de Amerikaanse maanlanding is niet misplaatst. De Green Deal wil van Europa immers tegen 2050 het eerste klimaatneutrale continent ter wereld maken. "We willen de economie en de wijze waarop we produceren en consumeren opnieuw verzoenen met onze planeet", verklaarde von der Leyen in het Europees Parlement. Het economische model gebaseerd op fossiele brandstoffen en vervuiling is volgens de Duitse politica het model van het verleden. "De Green Deal is onze nieuwe strategie voor economische groei, groei die meer teruggeeft dan wegneemt."
 
Daarmee is de Green Deal een echte game changer, vindt Hilde Vautmans (Open VLD). “De lancering van de Green Deal betekent echt de start van een nieuw hoofdstuk, waarmee de Europese Commissie 50 maatregelen”, zegt Vautmans. “Von der Leyen voegt hiermee de daad bij het woord door tijdens de eerste 100 dagen van haar Commissie met concrete wetsvoorstellen te komen om de klimaatverandering tegen te gaan.” Kathleen Van Brempt (sp.a) spreekt van een heuse ‘paradigmashift’."We hebben de lat hoog, maar realistisch gelegd”, zegt ze.
 
Naast transport, energie, industrie en de financiële markten, moet ook landbouw een duit in het zakje doen. Alle sectoren worden immers betrokken bij de transitie naar een koolstofvrije en circulaire economie. In een reactie beaamt Sonja De Becker dat er in de toekomst extra klimaatinspanningen nodig zijn. “Landbouw was, is en blijft bereid zijn deel daarin te doen maar wel op basis van een correcte verdeling en rekening houdend met de draagkracht en het potentieel van de sector waarbij er door onderzoek en innovatie haalbare, efficiënte en realistische wegen kunnen bewandeld worden om ook onze landbouw nog meer klimaatproof te maken”, stelt ze.
 
Pas tegen maart 2020 zullen de concrete maatregelen voor de landbouwsector bekend worden in een zogenaamde Farm-to-Fork-Strategy. De Europese Commissie wil alvast haar strategie in lijn brengen met de huidige onderhandelingen van het Gemeenschappelijke landbouwbeleid. Zo stelt ze dat 40% van de GLB-middelen naar milieu- en klimaatmaatregelen moet gaan.
 
“Als de GLB-subsidies aangewend kunnen worden om het gebruik van precisielandbouw onder de landbouwers te stimuleren, dan zie ik kansen,” stelt Kris Peeters (CD&V). “We moeten uiteindelijk streven naar een combinatie van preciezer gebruik van mest en plantbeschermingsmiddelen met een hoge voedselproductie. Technologie kan ons hierbij helpen.”
 
Een ander opvallend punt in de plannen van de Europese Commissie, is het importverbod voor voedsel dat niet aan de Europese milieustandaarden voldoet. “Als de Europese Commissie die lijn verder doortrekt, dan kan dit opnieuw in het voordeel van de Vlaamse landbouwer spelen,” stelt Peeters. ”De koolstofvoetafdruk van Vlaams rundsvlees is slechts half zo groot als dat van Braziliaans rundvlees. We moeten dit harder benadrukken.”
 
In het Parlement werden tijdens de zitting vragen gesteld bij de financiering van de Green Deal. "Wij willen graag een becijferd, onderbouwd plan met een beoordeling van de impact", zegt Johan Van Overtveldt (N-VA). "Een plan dat bulkt van de ambitie maar dat onderbouw mist, draagt het risico de doelstellingen te missen én de steun van de Europese burger te verliezen."
 
Ook Petra De Sutter (Groen) waarschuwt dat er voldoende publieke en private middelen moeten zijn om de plannen effectief te realiseren. Als voorzitter van de parlementscommissie Interne Markt wil De Sutter dat in het kader van de onderhandelingen over de volgende Europese meerjarenbegroting 50 procent van het Europees budget effectief naar klimaatmaatregelen gaat. "Daarnaast", zegt ze, "is het ook belangrijk dat de vele plannen snel en grondig worden uitgevoerd, en dat de klimaatambitie niet teniet wordt gedaan door klimaatonvriendelijke maatregelen in bestaande Europese regelgeving."

Bron: Belga / Eigen verslaggeving

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek