Europese landbouwgrootmachten verhogen druk op EU-top
nieuwsEuropese landbouwgrootmachten Duitsland, Polen en Frankrijk willen dat de Europese Unie volgende week maandag met een concreet maatregelenpakket komt dat varkenshouders en melkveehouders op korte termijn soelaas biedt. Dat laten de landbouwministers van de drie landen weten. Concreet denken ze aan een versterkte exportbevordering en de openstelling van private opslag, naast een vereenvoudiging van de vaststelling van de toeslagrechten en de versnelde uitbetaling daarvan. Ook de twee grootste landbouworganisaties van Frankrijk en Duitsland voeren met een gezamenlijk eisenpakket de druk op de landbouwraad van 7 september verder op.
De Duitse, Franse en Poolse landbouwministers Christian Schmidt, Stephane Le Foll en Marek Sawicki hebben op een gemeenschappelijke persconferentie in Berlijn expliciet gevraagd naar meer Europese steun. Als opwarmer voor de Europese landbouwraad die op 7 september plaatsvindt in Brussel stemden de drie de violen en werd geprobeerd om tot een gezamenlijke inzet te komen. Duitsland, Frankrijk en Polen vormen samen een belangrijke landbouwas binnen Europa en wegen bijgevolg ook zwaar door tijdens de vergaderingen van de landbouwraad.
Volgens Schmidt produceren veel boeren onder kostprijs en hebben ze daardoor ondertussen te weinig liquiditeit om normale betalingen te verrichten. De ministers bepleiten versterkte exportbevordering en de openstelling van private opslag. Ze vragen bovendien om vereenvoudiging van de vaststelling van de toeslagrechten en versnelde uitbetaling daarvan. Le Foll is vragende partij voor een prijsmechanisme om te grote prijsschommelingen te dempen en voor hogere interventieprijzen, wat dan weer minder naar de zin van de Duitse landbouwminister is.
Ook de Spaanse minister hield overigens al een pleidooi voor een tijdelijke en uitzonderlijke verhoging van de interventieprijzen. Polen van zijn kant wil extra steun voor de oogstverliezen door de droogte in Oost-Europa. Bovendien wil Polen meer steun voor de bestrijding van de Afrikaanse varkenspest in Litouwen, Letland, Estland en Polen.
Ook vanuit syndicale hoek klinkt een luide roep naar nieuwe maatregelen. Zo roepen de twee grootste boerenbonden van Duitsland en Frankrijk op tot een “Europese strategie”. “Boeren mogen niet in de steek gelaten worden wat betreft de gevolgen van de Russische boycot van diverse Europese voedingsmiddelen”, aldus een gezamenlijke verklaring van Xavier Beulin, voorzitter van de Franse FNSEA, en Joachim Rukwied, de leider van de Duitse DBV. "Dit is een politieke crisis, beleidsmaatregelen zijn nodig." Concreet vragen beide vakbonden een sterkere exportpromotie voor zuivel en varkensvlees en een herziening van de minimumprijs voor boter en melk. “De Europese landbouw kan op lange termijn enkel worden versterkt door gemeenschappelijk optreden.”
Bron: |
In samenwerking met: Boerderij