DuPont en Cosun experimenteren met biomassa
nieuwsVoor de ethanolfabriek nemen DuPont en BP British Sugar onder de arm. De fabriek wordt de grootste in het Verenigd Koninkrijk en moet vanaf 2010 vooral het thuisland voorzien van biobrandstoffen. Voor biobutanol gaat het om een proeffabriek, omdat de technologie zo vernieuwend is. De proeffabriek moet in 2009 operationeel zijn. DuPont en BP starten nu al met de marketing van biobutanol, dat ze vanuit China invoeren.
Biobutanol wordt gemaakt van de resten van basisgranen zoals tarwe, maïs, gerst en rogge. DuPont heeft een 30-tal patentaanvragen voor het proces lopen. Biobutanol kan in hogere concentraties worden gemengd met benzine dan bio-ethanol zonder dat enige aanpassing van het voertuig nodig is.
In Nederland experimenteert Nedalco, een dochter van het Nederlandse suikerbedrijf Cosun, met biobrandstoffen. Nedalco, gespecialiseerd in alcohol, investeert 160 miljoen euro in een nieuwe fabriek voor bio-ethanol in het Sas Van Gent, vlakbij de Belgische grens. In 2009 is dit de grootste bio-ethanolfabriek van Europa. Bij de productie worden niet langer enkel hoogwaardige voedingsproducten gebruikt als tarwe en maïs, maar ook tarwegries en bietenpulp.
De biobrandstoffen in Europa zijn immers aan een volgende generatie toe, waarbij meer voedsel- of oogstresten worden gebruik. "Er is uit de bestaande biomassa veel meer te halen dan nu het geval is", zegt Johan Sanders, hoogleraar in Wageningen.(KS)
Lees ook: geVILT: Wim Soetaert (UGent): "Binnen tien jaar verkopen boeren stoppels en kolven"
Bron: De Tijd