Duitse boeren tekenen voor langst volgehouden protest
nieuwsTerwijl in Frankrijk boerenprotesten vaak ontaarden in weinig fraaie taferelen, tonen landbouwers uit andere lidstaten zich van hun meest creatieve kant. Terwijl Groene Kring met een roze tractor en een groentekraam door Vlaanderen toert en Britse boeren een ‘milk bucket challenge’ houden, zijn hun Duitse collega’s bezig aan een estafettetocht met tractoren. BDM, een bond van melkveehouders die aangesloten is bij de European Milk Board, motiveert tientallen boeren om met de tractor een stukje mee te rijden in een lange estafettetocht die regelmatig onderbroken wordt om een klaagzang af te steken bij politici en de bedrijfsleiders van zuivelfirma’s. Deense melkveehouders hebben zich ondertussen bij hen aangesloten.
Van alle landbouwers lijken de melkveehouders het meest tot actie bereid. In Duitsland zijn ze afgelopen maandag aan een tractorentocht begonnen die hen nog tot en met 1 september door het hele land zal leiden. De boeren zijn op vier verschillende plekken gestart en blijven acht dagen lang een verschillende route volgen om op de laatste dag samen te eindigen in München. Tijdens de tocht pikken voortdurend tractoren aan terwijl andere tractorbestuurders afzwaaien en huiswaarts keren.
De boeren kaarten met hun negendaagse actie de nefaste ontwikkelingen in de zuivelsector aan. Ze willen naar eigen zeggen niet langer werkloos toekijken hoe Bondskanselier Merkel en minister van Landbouw Schmidt het voor hen verpesten. Ze krijgen vandaag 26 cent per kilogram melk. Om hun onkosten te dekken, hebben ze minstens 40 eurocent nodig aangezien de kosten voor bijvoorbeeld voeder en energie steeds hoger oplopen. In Duitsland zijn de melkveehouders in het laatste jaar van het melkquotum aangelopen tegen een superheffing van 300 miljoen euro. Eén van hun eisen is om dat geld terug te laten vloeien naar de sector.
Beeld: BDM