BioVLAM 2024 bekroont Vitaetom voor bioteelt nieuw tomatenras
nieuwsBioteler Koen Van Hauteghem van Vitaetom is de laureaat van de BioVLAM 2024, de prijs voor innovatie en duurzaamheid in bio. Zijn biologisch bedrijf met groenteteelt onder glas teelde voor het eerst biologische ‘Ruby Red’ pruimtrostomaten, op vraag van de retail.
“Voor de Vlaamse biosector is stilstaan geen optie. Biologische bedrijven moeten blijven innoveren en pionieren”, duidt VLAM. “Daarom bekroont de BioVLAM, een initiatief van de biosector in samenwerking met VLAM, voor de vierde keer een gepassioneerde en innovatieve bio-ondernemer.”
Dit jaar kaapt Koen Van Hauteghem, zaakvoerder van bioglasteeltbedrijf Vitaetom, de prijs weg. Samen met vier andere kandidaten, werd hij werd geselecteerd door een vakjury, waarin de sectororganisaties en VLAM zetelen. De jury bleek erg onder de indruk te zijn van de succesvolle, positieve start van de teelt van het tomatenras Ruby Red, dat Van Hauteghem voor het eerst biologisch teelde. “Het is immers lang niet vanzelfsprekend om een gangbare tomatenvariëteit voor het eerst biologisch te telen: er bestond geen teelthandleiding voor”, reageert de jury. Ruby Red bleek na de start niet de gemakkelijkste tomaat te zijn om in bio te telen. Van Hauteghem en zijn team moesten verschillende obstakels overwinnen zoals het achterhalen van de juiste plantafstand en watergift.

Vitaetom predikt de liefde voor robijnrode tomaten
11 september 2024Dat de tomatenteelt gebeurde op vraag van de retail vond de jury een ander belangrijk aspect. “Zo opent bio de deuren voor de uitbreiding van zowel het biotomatenareaal als de variatie binnen de biotomaten”, aldus de jury. “Vitaetom geeft zo met zijn nieuwe bioteelt een mooi signaal naar de sector, die extra omschakeling naar biologische glasteelt immers goed kan gebruiken. Van Hauteghem toont ons moed om zijn aanbod te vernieuwen en durf om een nieuwe teelt uit te proberen.”
Van Hauteghem ontving de BioVLAM-award maandag uit handen van Guy Vandepoel, voorzitter van VLAM. Als onderdeel van de prijs zal Van Hauteghem het komende jaar als Ambassadeur voor Bio optreden. “Ik vind het een hele eer om deze prijs in ontvangst te mogen nemen en de biosector het komende jaar te mogen vertegenwoordigen”, aldus Koen Van Hauteghem na de uitreiking.
De toekomst oogt ook rooskleurig voor Ruby Red: BelOrta liet namelijk recent weten dat ze het areaal voor Ruby Red volgend jaar verviervoudigen, omdat de vraag zo groot is. Het nieuwe areaal wordt verdeeld tussen Vitaetom en een aantal collega's. Een verhaal dat groeit.
VILT belichtte in aanloop van de uitreiking de verschillende kandidaten. Lees hier het volledige Ruby Red-verhaal van Viteatom.
Bron: Eigen verslaggeving