Bioboerderij ‘t Goed ter Heule streeft naar volledige zelfvoorzienendheid
Reportage’t Goed ter Heule is een all-in bioboerderij, met zelfoogst, varkens- en kippenteelt, biowinkel, eetkaffee en doeplek in één. Met veel passie vertelt bioboerin Justine hoe zij samen met haar man Wieland hun boerderij volledig zelfvoorzienend en zo duurzaam mogelijk willen maken. Die focus leverde hen een nominatie voor de BioVLAM 2024, de prijs voor innovatieve en duurzame bio-ondernemers.
Justine Dewitte beheert samen met haar man Wieland Fisher de bioboerderij ’t Goed ter Heule, in de buurt van Kortrijk. De hele boerderij ademt passie voor bio uit: “We doen hier vanalles, maar in ons hart zijn we boeren, dat doen we het liefste. Ons doel is om nul voedselkilometers te hebben en volledig zelfvoorzienend te zijn. Als we alles lokaal kunnen verkopen, zou dat fantastisch zijn.”
Oogst wat je nodig hebt
Toen het koppel de boerderij in 2018 overnam van vader Dewitte, begonnen ze met een klein winkeltje en een zelfpluktuin zonder abonnement. “De zelfpluktuin was een relatief nieuw concept: iedereen was welkom om groenten en fruit kraakvers te plukken. De reacties waren unaniem positief en intussen telen we zo’n 80 soorten biologische groenten, fruit en snijbloemen in onze ‘openlucht supermarkt’. Je oogst wat je nodig hebt, en rekent af in de winkel.”
Dewitte, die deeltijds als hoofddocent Groenteteelt bij Landwijzer werkt (vormingscentrum voor biolandbouw), heeft de expertise van de groenten, Fisher die van de dieren - en dat vormt een perfecte combinatie.
Lokale kwaliteit
Inmiddels gaan ze volop voor het totaalplaatje. Naast het ruime aanbod groenten, fruit, bloemen en kruide, biedt het gemengde bedrijf ook verse eieren en hoevevlees van kip, lam, varken, parelhoen en eend. “Alles van eigen kweek”, aldus Justine. “In onze moderne, biogecertificeerde hoevewinkel vinden klanten verse en kwaliteitsvolle producten, met een focus op ambachtelijk en lokaal”.
“Al snel kwam het idee voor een eethuisje: ons Eetkaffee is direct verbonden met natuur en seizoenen. Al het vlees op het menu is van eigen kweek, en er wordt gekookt met de groenteoogst of overschotten om verspilling tegen te gaan. Daarnaast hebben we ook nog een zaal ter beschikking voor teambuildings en privé-initiatieven - met eigen catering natuurlijk.”
Zelfvoorzienend
Een belangrijk aspect van de werking van ‘t Goed ter Heule is de focus op zelfvoorzienend boeren. Dewitte: “We willen liefst volledig zelfvoorzienend zijn, voor onszelf én voor onze klanten. De kortste keten is ons hoofddoel, dus we willen onze teelten zo lokaal mogelijk verkopen.” Dit levert een extra voordeel op: dankzij de verkoop in de korte keten en in het Eetkaffee maakt de boerderij amper voedselkilometers.
Duurzaamheid: een win-win
Zelfvoorzienend boeren en duurzaamheid gaan meestal hand in hand. Justine beaamt dit: “Duurzaamheid zit in alles wat we doen. Seizoensgebonden eten en koken en de kortste keten zijn belangrijke pijlers, evenals zero waste. We proberen ook zo duurzaam mogelijk om te gaan met water, en we telen in onverwarmde serres.”
Ook de biokippen en biovarkens spelen hun rol in het circulaire verhaal. De kippen lopen vrij rond op een veld met bomen en struiken, waar ze kunnen rondpikken en voedsel zoeken. Vlakbij huizen jonge varkens op de wei. “De mest van de dieren gaat naar de groenteteelten. En de overschotten van het restaurant gaan naar de dieren als voeder. Voor ons klopt het plaatje zo, het is een win-win op alle vlakken.”
Justine en Wieland vinden het fijn én belangrijk om hun ideeën uit te dragen. “Ik hoop echt dat we een inspiratiebron kunnen zijn voor de biosector in Vlaanderen. Ook hobbytuinders of klanten hopen we met onze workshops te inspireren om zelf aan de slag te gaan met bio.”
Grootste uitdaging?
Alsof ze hun handen al niet vol genoeg hebben, is er volgens Dewitte toch een belangrijk struikelblok. “Met al onze teelten en activiteiten moeten we veel verschillende zaken opvolgen. Eén van de grootste uitdagingen is dan ook de administratieve rompslomp. Het was een enorme uitdaging om onze weg daarin te zoeken. Verhoudingsgewijs klopt het gewoon niet hoeveel tijd daarin kruipt”.
Op 23 september reikt VLAM de BioVLAM uit, de jaarlijkse award voor een gepassioneerde en toonaangevende bio-ondernemer met een vernieuwende kijk op product(ie) of proces in de biosector. Alle Vlaamse biobedrijven kunnen zich aanmelden voor deze prijs. De laureaat wordt gekozen uit vijf door de vakjury genomineerde bedrijven.

Bron: VLAM
Beeld: VLAM