nieuws

Wereldwijde handel ondervindt hinder van vogelgriep

nieuws
Recente uitbraken van vogelgriep in Europa, het Midden-Oosten en Afrika hebben wereldwijd een dramatische daling in de consumptie van gevogelte veroorzaakt. Ook duiken er steeds meer handelsblokkades en scherpe prijsdalingen op. De globale gevogelteconsumptie in 2006, die momenteel op 81,8 miljoen ton wordt geschat, zal wellicht 3 miljoen ton lager liggen dan de vooropgestelde 84,6 miljoen ton, zegt de FAO.
2 maart 2006  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:32
Recente uitbraken van vogelgriep in Europa, het Midden-Oosten en Afrika hebben wereldwijd een dramatische daling in de consumptie van gevogelte veroorzaakt. Ook duiken er steeds meer handelsblokkades en scherpe prijsdalingen op. De globale gevogelteconsumptie in 2006, die momenteel op 81,8 miljoen ton wordt geschat, zal wellicht 3 miljoen ton lager liggen dan de vooropgestelde 84,6 miljoen ton, zegt de FAO.

Bij het begin van de vogelgriepuitbraak in 2004 zorgde de verminderde consumptie van gevogelte in Azië en het verlies van exportmarkten voor de regionale voorraden, voor een daling van 8 procent in de internationale handel. Tot voor kort zijn de internationale pluimveeprijzen gestegen tot meer dan 30 procent door de dalende exportvoorraden. De ontwikkelingen in 2006 geven een heel verschillende marktsituatie aan.

In Europa zijn er dalingen in de consumptie waar te nemen van een dramatische 70 procent in Italië tot 20 procent in Frankrijk en 10 procent in Noord-Europa. In Afrika eten consumenten uit landen met vogelgriep steeds minder gevogelte en eieren, net zoals de consumenten uit de omringende landen. In India is er sprake van een consumptiedaling van 25 procent. Hierdoor zijn de prijzen eveneens gedaald met 12 tot 13 procent. De sterk gereduceerde internationale pluimveeprijzen doen de onzekerheid bij de exporteurs over de handelsvooruitzichten in 2006 toenemen. Wellicht zal de 10 procent winst van 2005 aangetast worden. Ook de FAO heeft zijn voorspellingen voor 2006 herzien.

In de Verenigde Staten zijn de exportprijzen met 13 procent gezakt na de daling van de export naar Oost-Europa en Centraal-Azië. In Brazilië, waar ongeveer 30 procent van de totale pluimveestapel wordt geëxporteerd, zijn de prijzen voor eendagskuikens sterk gedaald. Die prijzen zijn een goede indicator voor potentiële productieveranderingen. De grootste pluimveekwekers en -exporteurs zijn de Verenigde Staten, Brazilië en de Europese Unie.

In veel ontwikkelingslanden dreigen pluimveekwekers hun inkomen te verliezen en worden ze geconfronteerd met voedselveiligheidsrisico's. In Nigeria bijvoorbeeld verliezen heel wat mensen hun broodwinning wanneer vogels worden afgemaakt en bedrijven worden gesloten. Ook de diervoedersector is getroffen door de vogelgriep. In Europa is de vraag naar veevoeder in sommige landen gedaald met 40 procent. Ongeveer 200 miljoen kippen zijn gestorven of gedood sinds de uitbraak van de vogelgriep eind 2003.

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek