Protest noodlijdende melkveehouders blijft aanzwellen
nieuwsDe European Milk Board is van plan om maandag met zo'n duizend melkveehouders, vergezeld van een mobiele stal met koeien, te komen betogen in Brussel. Daar wil de organisatie de Europese landbouwministers nog maar eens proberen te overtuigen om in plaats van een verhoging van de melkquota te opteren voor een flexibele volumeregeling.
In heel wat EU-lidstaten krijgen de melkveehouders momenteel melkprijzen uitbetaald tussen 20 en 25 eurocent per liter, hetgeen niet volstaat om de productiekosten te dekken. Landbouworganisaties in zowel binnen- als buitenland klagen de toestand al meerdere maanden aan. Vorige week gingen Duitse boerinnen nog in hongerstaking voor het amtsgebouw van kanselier Angela Merkel in Berlijn en in heel Frankrijk is het de voorbije dagen erg onrustig geweest.
Precies een jaar geleden riep de European Milk Board op tot een leveringsstop. "Toen onderstreepten we reeds het belang van een goed beleidskader voor de zuivelmarkt. De resultaten van de verkeerde beslissing die intussen genomen werd om de markt te liberaliseren, zijn vandaag duidelijk zichtbaar. De toestand is catastrofaal", zo luidt het in een persmededeling. Voorstanders van de quotumverruiming argumenteren dan weer dat de malaise op de zuivelmarkt niet te wijten is aan een overaanbod, maar aan een forse terugval van de vraag.
In elk geval zal de komende dagen niet alleen in Brussel betoogd worden. De Franse landbouwminister Michel Barnier, die voor de regerende UMP lijsttrekker is in Groot-Parijs bij de komende Europese verkiezingen, heeft er alle belang bij dat het boerenprotest niet uit de hand loopt. Vandaar dat hij de aandacht probeert te verschuiven van Parijs naar Brussel, analyseert het Agrarisch Dagblad. Barnier zwijgt zedig over een aanpassing van het quotumbeleid, maar pleit wel voor extra steunmaatregelen zoals interventiesteun of exportsubsidies.
Daarmee zit Barnier ongeveer op dezelfde golflengte als Merkel. Tijdens een meeting op een melkveebedrijf in de buurt van Bremen liet de bondskanselier vrijdag verstaan dat de boeren niet moeten rekenen op een kleiner quotum. Wel is ze bereid om de belasting op landbouwdiesel te verlagen en ze wil boeren ook aan goedkopere leningen helpen en fiscale steun geven. Bovendien wil ze proberen om de uitbetaling van de Europese inkomenssteun te vervroegen. Dat voorstel werd vorige maand nog afgeketst door de Europese Commissie.
Volgens Merkel is een inkriming van de melkquota nefast omdat veel boeren hun bedrijfsvoering afgestemd hebben op een verruiming ervan. Een aanpassing van het beleid zou hen pas echt in de problemen brengen, aldus de bewindsvrouw. Met dat standpunt sluit ze aan bij de conclusies die de ministers van Landbouw van de Duitse deelstaten en de nationale landbouwminister Ilse Aigner woensdag trokken op een crisistop over de melkveehouderij in Berlijn. Wel zijn ze van oordeel dat de Europese zuivelmarkt de komende jaren nauwlettender in de gaten moet gehouden worden.
In eigen land heeft Aldi vorige week een aantal 'blijvende prijsdalingen' ingevoerd. Eén van de meest opmerkelijke is de prijs van een liter halfvolle melk: die stond op 49 cent, wat al erg laag is, want vorig jaar kostte die nog 62 cent. Nu is er nog 6 cent afgegaan, en betalen de consumenten dus 43 cent. Ter vergelijking: een fles Spa Reine kost bij Delhaize 60 cent, een fles Coca-Cola 1,32 cent. Wie bij deze prijzen dagelijks een liter melk koopt bij Aldi, betaalt op jaarbasis 157 euro, voor Spa Reine 219 euro en voor Coca-Cola komt dat op 481 euro, zo heeft Het Laatste Nieuws becijferd.