"Nederlandse boer gematigd positief over toekomst"
nieuwsDe Nederlandse land- en tuinbouwers zijn gematigd positief over de toekomst van hun sector. Vooral de positieve stemming in de melkveehouderij draagt bij tot die conclusie. Dat stelt het marktonderzoeksbureau AgriDirect op basis van een onderzoek naar de toekomstverwachtingen bij alle agrarische bedrijfsleiders.
Het aantal potentiële stoppers is de voorbije twee jaar afgenomen bij akkerbouwers, boomkwekers, bloembollentelers, braadkippenhouders en melkveehouders. In deze laatste groep is de bedrijfsopvolging het best verzekerd. Vorig jaar had slechts 2,6 procent van de Nederlandse melkveehouders plannen om de bedrijfsvoering te beëindigen. In de glastuinbouw, de varkenshouderij en de leghennensector is daarentegen sprake van een sterke stijging van het aantal bedrijfsleiders dat op termijn de deuren wil sluiten.
In 2008 wilden ongeveer vier op de tien melkvee- en zeugenhouders hun bedrijf uitbreiden, capaciteit bijkopen of het bedrijf overlaten aan een overnemer. Meer groeiers worden ook opgemerkt onder de braadkippenhouders. Een sterke daling van het aantal bedrijven met uitbreidingsplannen is waarneembaar bij glastuinders en bloembollentelers. Over alle sectoren heen is het aantal Nederlandse land- en tuinbouwbedrijven met groeiplannen toegenomen sinds 2006.
Het aantal opvolgers slinkt in de glastuinbouw en de fruitteelt. Ook het aantal zeugenhouders met opvolger gaat in dalende lijn, ook al stijgt het aantal zeugenhouders met uitbreidingsplannen. Ongeveer de helft van het aantal melkveebedrijven met een bedrijfsleider ouder dan 50 jaar zegt een bedrijfsopvolger te hebben. Geen enkele andere agrische bedrijfstak benadert dit peil. Bedrijven met vleesvarkens, braadkippen, fruit en bloemen onder glas hebben in minder dan dertig procent van de gevallen een opvolger.