nieuws

Melkveehouders bereid om "tot het uiterste" te gaan

nieuws
Met een duizendtal tractoren voerden melkveehouders uit België, Nederland, Duitsland, Frankrijk en Polen donderdag actie in Brussel. "Wij willen een faire melkprijs en daarvoor hebben wij een flexibel melkquotum nodig. En in tegenstelling tot wat de auto-industrie vraagt, kost onze eis niets", luidt het bij de European Milk Board (EMB). Wordt vervolgd.
18 juni 2009  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:49
Lees meer over:

Met een duizendtal tractoren voerden melkveehouders uit België, Nederland, Duitsland, Frankrijk en Polen donderdag actie in de Europese wijk in Brussel naar aanleiding van de EU-top die er plaatsvindt. "Wij willen een flexibel melkquotum. In tegenstelling tot wat de auto-industrie vraagt, kost onze eis niets", klinkt het vooralsnog strijdvaardig bij de European Milk Board (EMB).

De eerste landbouwers uit Polen vertrokken een week geleden voor een marathonrit richting Brussel. Onderweg sloten nog honderden tractoren aan, terwijl ook nog een twintigtal bussen met voornamelijk Duitse melkveehouders arriveerden. Vanuit het Jubelpark wilden de actievoerders afzakken naar het Schumanplein, maar onderweg botsten ze op versperringen die de politiediensten hebben opgeworpen.

Daarom hield de betoging vlakbij het plein halt en probeerden de manifestanten met oorverdovend lawaai de aandacht van de regeringsleiders te trekken. "Ondanks de kameraadschap en de leuke momenten die we onderweg hebben meegemaakt, is het lachen ons vergaan", zei Günther Beckman, een melkveehouder uit Sleeswijk-Holstein. "Het melkquotum moet zo snel mogelijk met 5 procent krimpen. Wij vragen een eerlijke prijs voor ons product. We zijn het beu dat andere schakels in de keten de vruchten van ons werk plukken".

"Ik doe dit niet voor mezelf, maar voor mijn kinderen en kleinkinderen", sprak de gepensioneerde boer Jacob De Vries, één van de initiatiefnemers achter de tractoractie. "Vooral bij de jonge boeren staat het water aan de lippen". Volgens Sieta Keimpema, ondervoorzitter van de EMB, gaat 50 procent van de melkveehouders eind dit jaar failliet wanneer de melkprijs niet stijgt.

"We zijn hier al op 25 mei geweest om aandacht te vragen voor onze problemen, maar nog steeds is er niets veranderd. Vele van onze leden zijn bereid om door te gaan tot het bittere eind en daarbij sluiten we hardere acties niet uit", sprak Keimpema, daarmee doelend op een algemene melkstaking. Ook ABS-voorzitter Hendrik Vandamme merkte een grote actiebereidheid op bij de melkveehouders. “Ik heb hier al horen zeggen dat sommigen proviand voor veertien dagen bij hebben".

Tijdens de vorige actie van de EMB op 25 mei kwam Europees landbouwcommissaris Mariann Fischer Boel de melkveehouders toespreken. Ook nu wilde zij zich niet verstoppen, maar dat was niet naar de zin van de organisatoren van de actie. "Zolang zij niet met resultaten komt, blijft ze beter weg. Wij hebben haar gezegd dat wij niet instaan voor de gevolgen als ze ons geen goed nieuws komt brengen", klonk het.

Aan Vlaamse zijde kwam enkel het ABS opdagen. Uit Wallonië participeren leden van de kleinere landbouworganisatie Fugea. Zij kwamen met meer dan 100 tractoren afgezakt naar de hoofdstad, maar het grootste deel dat in Halle had verzameld, bereikte nooit het Jubelpark en bezette dan maar kleinere verkeersassen in Brussel. Ook de Vlaamse varkenshouders toonden zich solidair met de melkveehouders. Een delegatie van Veva kwam de actievoerders een hart onder de riem steken.

Vanaf 16 uur begon een aantal tractoren terug huiswaarts te keren, maar een groot deel van de actievoerders was van plan te overnachten in het Jubelpark. In de vooravond rezen her en der barbecuetoestellen op en begonnen de boeren hun avondmaal te bereiden. Of dat hun laatste avondmaal was, valt nog af te wachten. "Als er morgen niets uit de bus komt, blijven we hier tot maandagochtend en rijden we daarna door naar Luxemburg waar de Europese landbouwministers bij elkaar komen". Wordt dus ongetwijfeld vervolgd.

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek