nieuws

Fischer Boel geeft aanhangers melkquota weinig hoop

nieuws
"Het systeem van de melkquota lijkt evenveel levens te hebben als een kat. Maar in 2015 is het echt wel tijd om er definitief komaf mee te maken". Dat heeft Fischer Boel deze week nog maar eens duidelijk gesteld in een paneldebat bij de Beierse vertegenwoordiging in Brussel. Ook over de toekomst van de exportrestituties spreekt de eurocommissaris klare taal. "Zelfs zonder WTO-akkoord kan ik me geen geloofwaardig plan voor een Europees landbouwbeleid na 2013 voorstellen waarin nog uitvoersubsidies figureren".
28 juni 2007  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:38
"Het systeem van de melkquota lijkt evenveel levens te hebben als een kat. Maar in 2015 is het echt wel tijd om er definitief komaf mee te maken". Dat heeft Fischer Boel deze week nog maar eens duidelijk gesteld tijdens een paneldebat bij de Beierse vertegenwoordiging in Brussel. Ook over de toekomst van de exportrestituties spreekt de Deense eurocommissaris klare taal. "Zelfs indien er geen WTO-akkoord uit de bus komt, kan ik me geen geloofwaardig plan voor een Europees landbouwbeleid na 2013 voorstellen waarin nog uitvoersubsidies figureren".

De interventiestocks voor melkpoeder zijn weg, die voor boter bijna. De Europese zuivelsector produceert steeds meer producten met hoge toegevoegde waarde, zoals bijvoorbeeld kaas. "De beleidshervorming in 2003 heeft de sector richting markt georiënteerd", zegt een tevreden Fischer Boel. Tijdens de globale herziening van het Europese landbouwbeleid in 2008 wil ze nog een stap verder gaan door het politieke lot van de melkquota te bezegelen. "Volgend jaar moeten we niet enkel formeel verklaren dat de quota in 2015 eindigen, er moeten ook overgangsmaatregelen komen om een zachte landing mogelijk te maken".

Fischer Boel weet dat melkveehouders in sommige Europese regio's het quotasysteem willen behouden. "De instandhouding van de melkveehouderij wordt in minder gunstige productiegebieden gezien als een manier om ecologische en economische uitdagingen aan te pakken. Maar daarvoor dient het plattelandsbeleid. Het is onmogelijk om het beleid voor de melkproductie in de EU af te stemmen op de problemen in enkele regio's", klinkt het.

In het verleden werd het inkomen van de melkveehouders gegarandeerd door Europese interventieprijzen. Om de productie onder controle te houden, waren quota nodig. In 2003 heeft de EU ervoor gekozen om de inkomensgarantie te voorzien via ontkoppelde melkpremies zodat de zuivelsector meer marktgericht kan produceren. "De melkquota zijn daardoor alleen nog een rem op de competitiviteit van de zuivelsector. Ze binden de handen van melkveehouders die op een rendabele manier hun productie kunnen uitbreiden", zegt Fischer Boel, die ervan overtuigd is dat in Europa geen gekwalificeerde meerderheid kan gevonden worden om het systeem te verlengen. "Van de Commissie moet in elk geval geen initiatief daartoe verwacht worden".

Over exportsubsidies is Fischer Boel even categoriek: "Indien de Doha-ronde mislukt, hebben we alleen iets meer ruimte om te kijken hoe en wanneer we de restituties voor de diverse landbouwsectoren uitfaseren. En de toekomst van de interventiesteun is gelinkt aan dit debat, aangezien uit de markt genomen producten buiten Europa geëxporteerd worden met uitvoersubsidies". Door de hoge wereldmarktprijzen voor zuivel staan alle restituties op dit ogenblik overigens op nul.(KS)

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek