nieuws

Commissie wil met rooipremies wijnsector inkrimpen

nieuws
De Europese Commissie heeft woensdag een plan voorgesteld voor een ingrijpende hervorming van de gemeenschappelijke marktordening voor wijn. Het budget van 1,3 miljard euro blijft behouden, maar er zal in de toekomst geen 500 miljoen euro op jaarbasis meer voorhanden zijn om overtollige wijn te distilleren. In de plaats komen er rooipremies voor stoppende boeren en extra geld voor promotie in derde landen. "Dat moet de sector toelaten om marktaandeel terug te winnen", aldus eurocommissaris Fischer Boel.
4 juli 2007  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:38
De Europese Commissie heeft woensdag een plan voorgesteld voor een ingrijpende hervorming van de gemeenschappelijke marktordening voor wijn die volgend jaar reeds zou moeten ingaan. Het budget van 1,3 miljard euro blijft behouden, maar er zal in de toekomst geen 500 miljoen euro op jaarbasis meer voorhanden zijn om overtollige wijn te distilleren. In de plaats komen er rooipremies voor stoppende boeren en extra geld voor promotie in derde landen. De wijnboeren zien de plannen niet zitten.

In de EU zijn meer dan 2,4 miljoen wijnboeren actief, die samen een areaal van 3,6 miljoen hectare bestrijken. De wijnconsumptie in de Unie daalt gestaag, hoewel de verkoop van kwaliteitswijn toeneemt. De afgelopen tien jaar is de invoer met tien procent per jaar gestegen, terwijl de uitvoer veel langzamer toeneemt. Als deze trend zich zou doorzetten, zal de overtollige wijnproductie binnen drie jaar 15 procent van de totale productie bedragen.

"De distillatieschema's kosten nu al jaarlijks 500 miljoen euro. Ze zijn inefficiënt en sturen een verkeerd signaal naar de boeren", aldus Fischer Boel. In haar plan wil de Commissie dat alle marktondersteunende maatregelen die in het verleden niet efficiënt bleken te zijn, worden afgeschaft. Naast distillatie gaat het ook om particuliere opslagsteun en uitvoersubsidies. De toevoeging van suiker ter verrijking van de wijn wordt verboden. De crisisdistillatie wordt vervangen door twee crisisbeheersmaatregelen die uit de nationale financiële enveloppes worden betaald.

De aanplantbeperkingen blijven tijdens een overgangsperiode van vijf jaar van toepassing. Daarnaast komt er een rooiregeling, die eveneens over vijf jaar gespreid wordt. Om het gebruik van de regeling van bij de start te stimuleren, zal de premie tijdens deze periode geleidelijk dalen, van 7,174 euro per hectare in het eerste jaar tot 2,938 euro in het vijfde jaar. In totaal zou 200.000 hectare moeten gerooid worden.

Voor afzetbevordering wordt meer steun voorzien, met name op de markten van derde landen. Hiervoor zal 120 miljoen euro worden uitgetrokken uit de nationale enveloppes voor promotiemaatregelen buiten de EU. De helft van dat bedrag wordt door de EU gecofinancierd. Bepaalde maatregelen voor plattelandsontwikkeling, zoals de vestiging van jonge wijnproducenten en milieubescherming, krjigen ook meer financiële armslag. Opmerkelijk is dat na 2013 twee derde van het Europese wijnbudget in nationale enveloppes zou kunnen terechtkomen. "Op die manier moet het mogelijk zijn om met de maatregelen maatwerk te leveren", aldus de Commissie.(KS)

Meer informatie: Wijnhervorming helpt bij heroveren van Europa's verloren marktaandeel

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek