Swipe, match, oogst: VLAM doet Connectplatform voor boeren stralen op Agriflanders
nieuwsHet Vlaams Centrum voor Agro- en Visserijmarketing (VLAM) brengt de eerste successen van het “Lekker van bij ons Connect”-platform onder de aandacht tijdens Agriflanders, de landbouwbeurs die begin volgend jaar in Gent plaatsvindt. Landbouwminister Jo Brouns (cd&v) zal daar een prijs uitreiken aan een inspirerende match tussen een boer en een afnemer. Het Connect-platform, vaak omschreven als een "Tinder voor de korte keten", koppelt landbouwers en tuinders met korteketenambities aan afnemers zoals restaurants, lokale retailers en voedselverwerkers.
1.031 inschrijvingen in een half jaar
Sinds de lancering in mei 2023 hebben al 1.031 bedrijven zich aangemeld op het platform, en dat aantal groeit dagelijks. Leen Jolling, verantwoordelijk voor de uitrol en opvolging van het initiatief bij VLAM, ziet het platform als een belangrijke stimulans voor de korteketenverkoop in Vlaanderen. “Het platform verlaagt de drempel voor boeren en tuinders om hun producten lokaal af te zetten,” legt Jolling uit.
Volgens Filip Fontaine, algemeen directeur van VLAM, biedt het platform een efficiënt alternatief voor het traditionele netwerkwerk. “In plaats van langs tientallen restaurants te gaan, kunnen landbouwers via Connect in een paar klikken hun aanbod kenbaar maken aan een breed scala aan geïnteresseerde afnemers.”
Een voorbeeld van een geslaagde match via het platform is de samenwerking tussen Aspergehoeve Lavrijsen in Herk-De-Stad en restaurant Marsnil in Heers. Dankzij Connect kwamen de twee in contact, en de asperges van Lavrijsen vonden hun weg naar de menukaart van het Limburgse restaurant.

Steun van de overheid
Het initiatief van VLAM wordt financieel ondersteund door het Agentschap Landbouw en Visserij. Minister Brouns benadrukt het belang van het platform: “Onze Vlaamse voedingssector is groot en belangrijk, maar vaak vinden voedselprofessionals elkaar niet. Connect brengt daar verandering in en versterkt de Vlaamse voedseleconomie.”
Slimme samenwerking met Linked.Farm
Het Connect-platform werkt complementair aan Linked.Farm, een digitaal korteketenplatform dat logistieke en administratieve processen ondersteunt. “Waar Connect producenten en afnemers aan elkaar koppelt, helpen wij bij de uitvoering van de handel, zoals leverbonnen, etiketten en facturen,” vertelt Laurence Claerhout, medeoprichter van Linked.Farm.
Met 2.500 aangesloten producenten faciliteerde de coöperatie Linked.Farm in 2023 voor zo’n 15 miljoen euro aan rechtstreekse verkopen via de korte keten. “Connect helpt ons om nieuwe producenten en klanten aan te trekken, en wij moedigen onze leden actief aan om zich op het platform te registreren,” aldus Claerhout.
Wedstrijd op Agriflanders
Eén van de matches van het Connect-platform, tussen Linked.Farm en de coöperatie Boer en Ambacht in Kontich, wordt ingezonden voor de VLAM-wedstrijd op Agriflanders. VLAM wil met deze wedstrijd de impact van het platform zichtbaar maken en evalueren. “Net zoals Tinder brengt Connect partijen bij elkaar, maar we hebben geen zicht op wat daarna gebeurt. Met deze wedstrijd willen we successen in kaart brengen,” legt Jolling uit.
Bedrijven die via Connect een samenwerking hebben opgestart, kunnen zich samen met hun match tot 5 januari 2024 inschrijven. De winnaar wordt op Agriflanders bekendgemaakt en ontvangt een prijs uit handen van minister Brouns. Naast media-aandacht en zichtbaarheid via sociale media, krijgen de winnaars een geschenk en tickets voor Agriflanders, die plaatsvindt van 16 tot 19 januari 2025.