nieuws

Vlaamse boeren lanceerden groenteteelt in Denemarken

nieuws
In groentemuseum 't Grom werd recent een nieuw boek voorgesteld over de emigratie in de 16e eeuw van boeren uit de oude Nederlanden naar Denemarken. De kritische kijk van archivaris Lis Thavlov en heemkundige Willy Van Hoof leert dat niet alleen Hollandse boeren maar ook Nieuwpoortenaren, "warmoesers" die de teelt van groenten onder de knie hadden, betrokken waren bij de emigratie.
11 april 2013  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:21
Lees meer over:

In groentemuseum 't Grom te Sint-Katelijne-Waver werd recent een nieuw boek voorgesteld over de emigratie in de 16e eeuw van boeren uit de oude Nederlanden naar Denemarken. De kritische kijk van archivaris Lis Thavlov en heemkundige Willy Van Hoof leert dat niet alleen Hollandse boeren maar ook Nieuwpoortenaren, "warmoesers" die de teelt van groenten onder de knie hadden, betrokken waren bij de emigratie.

'Vlaamse tuinders en Hollandse boeren in Denemarken in de zestiende eeuw. Een kritische kijk op een bekend Deens immigratieverhaal' is een rijk geïllustreerd boek dat wordt uitgegeven door Erf en Heem vzw. De heemkundige kring te Sint-Katelijne-Waver stelt zichzelf het verzamelen en bewaren van historische feiten tot doel. Voor de realisatie van dit boek kon Erf en Heem vzw rekenen op de medewerking van onder meer de Deense en Belgische ambassades, stadsarchieven en studenten van de KU Leuven.

Het Deens-Belgische auteursduo Lis Thavlov en Willy Van Hoof vertelt het verhaal van boeren en tuinders uit de Oude Nederlanden die rond 1520 uitweken naar het eiland Amager ten zuiden van Kopenhagen in Denemarken. Ze kwamen er in het dorp Store Magleby terecht en legden daar de kiem voor de groenteteelt in Denemarken.

De invloed van de Nederlandstalige immigranten straalde af op alle dorpen van het eiland. Hun aanzien was geruime tijd erg groot omdat ze er beter dan de Denen in slaagden welstellend te worden. Ze waren specialisten in melkveehouderij en groenteteelt. Met de tijd werd het eiland Amager de 'voorraadkamer' van Kopenhagen genoemd. De stimulans die zij betekenden voor de Deense landbouw is tot vandaag nog steeds bekend.

Het boek verrast met het "te weinig bekende" feit dat niet alleen inwijkelingen vanuit Noord-Holland in Nederland, maar ook Vlamingen uit Nieuwpoort bij deze 'volksplanting' op een vreemd eiland betrokken waren.

Een deel van de immigranten kwam zeker uit Noord-Holland, waar boeren wegtrokken vanwege het insijpelen van zilt zeewater in hun gronden en de armoede die daarvan het gevolg was. Een ander deel van de nieuwe eilandbewoners introduceerde de teelt van erwten en bonen. Als akkerbouwteelten waren erwten en bonen destijds in Noord-Holland niet gekend, zodat het Vlamingen waren die deze kennis meenamen naar Denemarken.

Meer weten? Bestel het boek bij Erf en Heem vzw.

Beeld: Erf en Heem vzw

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek