VION sluit tijdelijk varkensslachthuizen in Duitsland
nieuwsVoedingsgroep VION ziet zich genoodzaakt om tijdelijk een aantal slachthuizen in Duitsland te sluiten. Als gevolg van het dioxineschandaal is de vraag naar varkensvlees weggevallen. China heeft intussen de invoer opgeschort van varkensvlees, eieren en eiproducten uit Duitsland. Er wordt ook gemeld dat nog meer met dioxine besmet varkensvlees op de Duitse markt kan gebracht zijn.
Donderdag sluit VION zijn slachthuizen in het Duitse Lingen, Zeven en Kasel-Golzig. Woensdag werd al niet meer geslacht in Altenburg. Als gevolg van de dioxinecrisis is de vraag naar varkensvlees in Duitsland weggevallen. De productiestop is afgekondigd voor één dag maar kan ook langer duren. Vanwege de grote onzekerheid in de markt bekijkt Vion de situatie van dag tot dag.
In gans Duitsland verwerkt VION wekelijks een kleine 200.000 varkens. Wat het effect op de varkensprijs is, durft woordvoerster Anja Kleine-Wilde niet te voorspellen. Ook andere Duitse slachthuizen, waaronder Tönnies, schroeven de productie flink terug. Naar schatting wordt momenteel op 70 procent van de normale productiecapaciteit gewerkt. Slachthuizen willen immers geen te grote voorraad omdat ze niet weten of al dat vlees wel te verkopen is, schrijft het landbouwblad Boerderij.
Het dioxineschandaal legt ook de Duitse export naar China lam. Het importverbod werd volgens de Chinese voedselveiligheidsdienst opgelegd "om het leven en de gezondheid van de burgers te beschermen". Producten die al onderweg waren, zullen bij aankomst in China een test ondergaan om te kijken of zij met dioxine zijn besmet.
Het bedrijf Harles und Jentzsch, dat ervan verdacht wordt aan de basis te liggen van de dioxinebesmetting, heeft woensdag het faillissement aangevraagd. Het ministerie van Landbouw van de Duitse deelstaat Nedersaksen sluit intussen niet uit dat er nog meer met dioxine besmet varkensvlees in de handel is gekomen. Op het varkensbedrijf in Verden zijn bij proefslachtingen verhoogde dioxinewaarden gemeten. Voordat het bedrijf begin januari werd gesloten, zijn er nog meer varkens geslacht.
Mogelijk is er ook in supermarkten in de Duitse deelstaat Beieren met dioxine besmet varkensvlees verkocht, zo meldt de krant Nürnberger Nachrichten. De voedselveiligheidsdienst heeft aan de krant bevestigd dat in december 400 geslachte dieren uit een varkensbedrijf in Sachsen-Anhalt op meerdere plaatsen in het noorden van Beieren zijn geleverd. Of het vlees effectief dioxine bevatte, is niet meer te achterhalen want het is ondertussen verkocht.
Met dioxine besmet veevoeder is buiten Duitsland, niet enkel in Denemarken terecht gekomen. Ook een Frans leghennenbedrijf heeft een partij ontvangen uit Duitsland. De partij is opgespoord via het Europese RASFF-netwerk voor voedselveiligheid. Een woordvoerder van de Europese Commissie deelde mee dat de vervuilingsgraad van de betrokken partij onder de wettelijke norm ligt. Het betrokken bedrijf is wel onder toezicht geplaatst.
Bron: Boerderij.nl/Agrarisch Dagblad/Belga