"Verwijder druivelaars uit verwaarloosde serres"
nieuwsOverijse roept haar inwoners op om de druivelaars uit verwaarloosde serres te verwijderen. Die zijn immers een geschikte bloeihaard voor de trosrups, een beestje dat de druivenoogst ernstige schade toebrengt. "Terwijl serristen vroeger vreesden voor spint, strijden we vandaag tegen de trosrups", zegt druiventeler Filip Luppens.
Zes jaar geleden moest Luppens voor het eerst afrekenen met de trosrups in zijn serres. "Er ging toen twee ton druiven verloren en ook vandaag speelt de trosrups ons nog altijd parten", zegt de druiventeler. Grote boosdoener is de kleine nachtvlinder, die zich in een druiventros nestelt en vervolgens uitgroeit tot een rups.
"De trosrupsen maken gaatjes in de druiven, waardoor de vruchten verrotten. In plaats van vijfhonderd kilogram druiven in een serre hou je dan nog tweehonderd kilogram over", vertelt Luppens. "Een bevruchte vlinder kan bovendien tachtig tot honderd eitjes leggen. Reken dus maar uit als je weet dat in een serre ongeveer achthonderd druiventrossen hangen". Verwaarloosde serres zijn niet zelden de oorzaak van de plaag. Die zijn een ideale biotoop voor de rupsen, maar van zodra ze in die serres geen voedsel meer vinden, trekken ze naar gezonde serres.
Het is niet duidelijk hoeveel serres er momenteel in Overijste verwaarloosd bijliggen. "Wel weten we dat er in 2000 nog 1.541 gebruikte serres waren, tegenover 841 in 2007", zegt milieuambtenaar Jean-Pierre Maervoet. "Veel van die serres staan op dit ogenblik te verkommeren. In eerste instantie vragen we aan onze inwoners om de druivelaars in dergelijke kassen te verwijderen. De serres zelf mogen blijven staan".
Een efficiënte bestrijding van de trosrups is voor de telers niet evident. Ze gaan de vlinders te lijf met een biologisch preparaat of een ultravioletlamp. Er bestaan goede bestrijdingsmiddelen, maar die zijn niet erkend in ons land. "Het zou ons helpen moesten die producten toegelaten zijn", besluit Luppens.
Bron: Het Laatste Nieuws