"Verspreiding blauwtong sneller dan vorig jaar"
nieuwsKnutten leggen eieren in vochtig grasland, het liefst in de buurt van runderen en schapen. Onder de huidige weersomstandigheden in Nederland duurt de ontwikkeling van een knut van een ei tot een volwaardig insect drie weken. "Vanaf dat moment gaat de knut eieren leggen en ook vee bijten voor voedsel". Takken gaat ervan uit dat de knuttenpopulatie in Nederland zich vanaf juni aan het ontwikkelen is. "De knuttenpopulatie is vrij hoog en verspreid over het hele land", klinkt het.
Het gebruik van insecticiden, zoals vorig jaar bij de uitbraak van blauwtong verplicht was, kan de ontwikkeling van de populatie volgens Takken niet remmen. "Het aantal dieren dat sterft als gevolg van de insecticiden is procentueel erg laag. Knutten gaan alleen dood als ze een behandeld dier bijten. Hiervoor moet het vee wel over het hele lichaam behandeld zijn en dat is bijvoorbeeld bij schapen door hun wol erg lastig".
Omdat er ook veel hobby- en wilde dieren zijn die niet behandeld worden met insecticiden heeft dit uiteindelijk weinig effect, aldus Takken. De enige manier om de virusverspreiding te beperken is door het vee zo min mogelijk te vervoeren, zegt de entomoloog.(KS)
Bron: Agrarisch Dagblad</i>