Teruggevorderd GLB-geld voor rekening van Wallonië
nieuwsIn het Vlaams Parlement werd minister-president Kris Peeters aan de tand gevoeld omtrent de 2,477 miljoen euro aan landbouwsubsidies die België terug moet betalen aan Europa. Uit het antwoord van Peeters bleek onder meer dat het terug te storten bedrag volledig voor rekening van Wallonië is, maar dat ook Vlaanderen met Europa onderhandelt over twee geschilpunten.
Op vraag van parlementslid Jos De Meyer (CD&V) gaf Vlaams Landbouwminister Kris Peeters tekst en uitleg bij de terugvordering van Europese landbouwsubsidies. In totaal vordert Europa dit jaar van 22 lidstaten 414 miljoen euro terug. België moet 2,477 miljoen euro aan Europa, in 2012 was dat nog 2,7 miljoen euro. Het terug te betalen bedrag wordt bepaald op basis van de audits die de Europese autoriteiten uitvoeren om te controleren of de lidstaten de Europese landbouwregels correct uitvoeren.
Deze auditprocedure neemt meestal meerdere jaren in beslag, wat betekent dat de terugbetalingen meestal betrekking hebben op vaststellingen van enkele jaren terug. Wat België betreft, wist Peeters te vertellen dat het terug te storten bedrag van 2,477 miljoen euro volledig voor de rekening van Wallonië is. De Vlaamse overheid hoeft sinds meerdere jaren geen terugbetalingen te doen.
Dat zou onder meer te danken zijn aan de belangrijke informatica-investeringen in het controlesysteem dat Vlaanderen hanteert, maar ook het nauwgezette werk van de landbouwambtenaren verdient volgens Peeters een pluim. Door hun accuraat werk hebben ze de voorbije jaren al voor ettelijke miljoenen aan boetes vermeden, aldus Peeters.
Toch is het niet uit te sluiten dat ook Vlaanderen in de toekomst met terugbetalingen zou worden geconfronteerd, waarschuwt de minister-president. Er zijn momenteel namelijk twee geschilpunten met de auditdiensten van de Europese Commissie hangende.
In het kader van de gemeenschappelijke marktordening voor groenten en fruit ontving Vlaanderen een melding van twee overtredingen. Het Agentschap Landbouw en Visserij (ALV) riskeert een boete van 2,1 miljoen euro, het Belgisch Interventie- en Restitutiebureau (BIRB) zou 1,8 miljoen euro moeten terugbetalen. Peeters gaf aan dat het om "een verschil in interpretatie van de regelgeving" gaat en dat de boetes momenteel worden aangevochten.
Bron: eigen verslaggeving