Supermarktketen weert 'te dure' producten uit rekken
nieuws"We willen de publieke opinie wijzen op de niet-gerechtvaardigde prijsstijgingen die deze producenten ons aanrekenen en de gevolgen van die houding voor de inflatie en de koopkracht van de gezinnen. We willen dat iedereen zijn verantwoordelijkheid opneemt", luidt het bij de winkelketen. De producten waar het om gaat, zijn La Vache Qui Rit (+20,63%), Ajax (+19,72%), anti-rimpelcrèmes van L'Oréal (+18,52%) en Nivea (+18,42%), Pulco Citron (+19%) en brownies van de kleine producent Brossard (+18,29%).
De Belgische supermarkten zijn niet meteen van plan het voorbeeld van Leclerc te volgen. Geneviève Bruynseels (Carrefour): "Die zes producten zijn bij ons niet in even grote mate in prijs gestegen als de Franse cijfers. Sommige zelfs helemaal niet". Jean-Pierre Roelands (Colruyt): "Twee van die producten vind ik bij ons niet terug. Van de rest is alleen La Vache Qui Rit in prijs gestegen. Maar gezien de druk op de melkprijs is dat een logische prijsstijging".
Bruynseels: "Principieel vinden wij trouwens dat de supermarkt niet moet beslissen in plaats van de consument. Als wij producten waar hij erg aan gehecht is - zoals bijvoorbeeld La Vache Qui Rit - uit de rekken halen, beperken we zijn keuzevrijheid. En drijven we hem ook een beetje naar de concurrentie". Bij Colruyt staat men wat te kijken van de bijtende aanpak van Leclerc. Voor een supermarktketen die de scherpste prijzen voor merkproducten als grootste troef uitspeelt, is een goeie relatie met producenten en distributeurs van levensbelang.
"In tegenstelling tot supermarkten die naast merkproducten heel fel uitpakken met hun eigen huismerken, zijn wij bij Colruyt echt partners van de fabrikanten en distributeurs van merkproducten", zegt Jean-Pierre Roelands. "Wij hebben hen nodig en zij ons. Bij prijsstijgingen zoals die Leclerc aanhaalt, gaan wij als partners rond de tafel zitten. Hoe komt het? Wat is er mogelijk? Als we echt geen akkoord bereiken, dan gebeurt het dat we een product niet verder aankopen. Tijdelijk of definitief, maar dat is echt heel uitzonderlijk".
Olivier Desforges vertegenwoordigt als voorzitter van het Institut de liaison et d'études des industries de consommation (ILEC) tachtig fabrikanten van grote merkproducten. Hij vindt de actie van de Franse supermarktketen een brug te ver: "Leclerc heeft heel bewust deze zes producten gekozen om aan een vorm van publieke chantage te doen. Het gaat om heel specifieke gevallen: de melkprijs, een overname, een herpositionering in het gamma. Het is de bedoeling van de supermarktketen om ons met de zwarte piet van de prijsstijgingen op te zadelen".
In Frankrijk kan er tot 1 maart onderhandeld worden over nieuwe tarieven. De stunt van Leclerc moet vooral gezien worden in het licht van die onderhandelingen.(KS)
Bron: Het Laatste Nieuws