Sarkozy wil praten over hervorming landbouwsubsidies
nieuws"Ik begroet de politieke wil van de Franse president. Hij houdt niet vast aan een verstard standpunt", zo verklaarde Barroso woensdag bij de voorstelling van een discussienota over de hervorming van de Europese meerjarenbegroting. In zijn eerste toespraak over de landbouwsector toonde Sarkozy zich dinsdag in Rennes bereid om te praten over een hervorming van de landbouwsubsidies. "Het Europees landbouwbeleid zoals het vandaag bestaat, zal niet beantwoorden aan de uitdagingen die ons na 2013 wachten. Iedereen weet dit, maar niemand zegt het", verklaarde hij. De president voegde eraan toe dat hij aan de zijde staat van de "landbouwers die niet van subsidies willen leven".
De toespraak vormt een breuk met het beleid van zijn voorganger Jacques Chirac, die zich steevast dubbel plooide om de Europese landbouwsubsidies voor de Franse boeren op peil te houden. Frankrijk neemt de grootste hap uit het Europese landbouwbudget, dat als gevolg van een deal tussen Chirac en de toenmalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder tot 2013 ongeveer 40 procent van de totale Europese uitgaven vertegenwoordigt.
Voor Barroso is de soepelheid van Sarkozy alvast een opsteker in het debat over de hervorming van de meerjarenbegroting. Na een zoveelste bikkelharde strijd over de inkomsten en uitgaven van de Unie vroegen de staatshoofden en regeringsleiders in december 2005 aan de Commissie om tegen eind 2008 of begin 2009 voorstellen te doen over een hervorming van de meerjarenbegroting.
De strijd rond die begroting zit al jaren in een patstelling. Groot-Brittannië vindt de massale uitgaven voor landbouw niet langer verantwoord en eist dat de uitgaven meer gericht worden op de uitdagingen van de globalisering en innovatieve sectoren. Frankrijk koppelde een debat over de landbouwuitgaven echter steevast aan de korting die de Britten genieten op hun bijdrage aan de Europese begroting. Barroso drong woensdag aan op een debat "zonder taboes".(KS)
Bron: Belga