Nieuwe hoogstam moet kersentelers bevrijden van virus
nieuwsVolgens het Ruimtelijke Uitvoeringsplan van Sint-Truiden is de instandhouding van hoogstambomen in de open corridors verplicht. Al zijn de boeren daar niet zo gelukkig mee. Schepen Stippelmans wil daarom waardevolle en voor het toerisme belangrijke sites aankopen. Als de bomen op die sites slecht onderhouden zijn of ziek zijn, wil hij ze vervangen door jonge hoogstambomen.
"Wij moeten de percelen aankopen en onderhouden. Zo hebben wij over 20 jaar weer volwassen bomen. Als we niets doen, houden we tegen dan nog amper een paar verwaarloosde en zieke stammen over". Dit jaar heeft de stad 150.000 euro uitgetrokken voor de bescherming van de hoogstamboomgaarden, maar van die subsidies is geen gebruik gemaakt.
De uitbreiding van het little-cherry-virus in de kersenteelt neemt ondertussen steeds grotere vormen aan. Heel wat oudere hoogstam maar ook jonge laagstam is besmet. Rooien is de enige remedie voor het indijken van deze ziekte. "Niet onderhouden bomen zijn een broeihaard voor het little-cherry-virus en de kersenvlieg. Dit is een rele bedreiging voor de intensieve beroepskersenteelt. Het is daarom onverantwoord om om sentimentele redenen de boomgaarden in stand te houden," aldus nog Stippelmans.
Fruitteler Marc Bels heeft in Groot-Gelmen een besmette kersenplantage gerooid. "Al een drietal jaren verwijderen wij stelselmatig de besmette bomen. Maar het bleef dweilen met de kraan open. Deze winter hebben wij de volledige plantage gerooid. Het gaat om een 1.000-tal kersenbomen van 20 jaar oud. Het verlies ligt rond 15.000 euro per jaar. Het virus zit in de grond en tast de kersenaanplanting aan. Om het virus onschadelijk te maken mogen er minstens 7 jaar geen kersenbomen op het perceel geplant worden. Vandaar dat wij nu appelbomen planten", zegt Bels.(KS)
Bron: Het Belang van Limburg