nieuws

Machinedealer bewijst zijn meerwaarde in de werkplaats

nieuws
Over de ondermaatse rendabiliteit van landbouwbedrijven is al veel gezegd en geschreven. Veel minder is geweten over de verdiensten elders in de keten. Tijdens Agribex communiceerde beursorganisator Fedagrim niet alleen open over de verkoopcijfers van landbouwmachines maar ook over de financiële toestand van machinedealers. Verschillende gegevens werden bekeken: van de evolutie van het eigen vermogen tot het gemiddelde aantal werknemers en het uurloon. Een dealer bewijst zijn meerwaarde in de werkplaats maar het uurloon dat vergoed wordt voor onderhoud en reparaties is lager dan in industriële sectoren en vaak te laag om rendabel te zijn.
14 december 2015  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 15:25
Lees meer over:

Over de ondermaatse rendabiliteit van landbouwbedrijven is al veel gezegd en geschreven. Veel minder is geweten over de verdiensten elders in de keten. Tijdens Agribex communiceerde beursorganisator Fedagrim niet alleen open over de verkoopcijfers van landbouwmachines maar ook over de financiële toestand van machinedealers. Verschillende gegevens werden bekeken: van de evolutie van het eigen vermogen tot het gemiddelde aantal werknemers en het uurloon. Een dealer bewijst zijn meerwaarde in de werkplaats maar het uurloon dat vergoed wordt voor onderhoud en reparaties is lager dan in industriële sectoren en vaak te laag om rendabel te zijn.

Sedert een tweetal jaren kunnen machinedealers lid worden van sectorvereniging Fedagrim. De federatie startte voor hen een nieuwe dienstverlening op. Zowel de federatie als de nationale verdelers willen de lokale distributeurs ondersteunen. Eerst en vooral wil Fedagrim de bedrijven informeren over de economische situatie in hun sector. Om een bedrijf efficiënt te kunnen beheren, moet immers de financiële toestand gekend zijn. Door het opstellen van statistieken kunnen bedrijven hun situatie vergelijken met het sectorgemiddelde.

Fedagrim heeft de samengevoegde resultaten verwerkt van jaarrekeningen die neergelegd werden bij de Nationale Bank van België. De sector bestaat vooral uit kleine ondernemingen, al zijn er meer en meer die door hun stijgende resultaten op boekhoudkundig niveau aanzien worden als grote ondernemingen. Vijf procent van het totale aantal bedrijven zijn grote of beursgenoteerde ondernemingen. Fedagrim-coördinator Delphine de Theux: “We moeten in het achterhoofd houden dat sommige ondernemingen binnen onze sector ook andere activiteiten uitoefenen die hun resultaten beïnvloeden: loonwerk, machineverhuur, verkoop van producten die verwant zijn met de tuin zoals tuinmeubels, enz.”

De dealers van materiaal voor melkinstallaties kenden de laatste vier jaren een beter boekhoudkundig resultaat in vergelijking met de tractordealers en de verdelers van materiaal voor tuin, park en groene zones. Het voorbije jaar moeten ze alle drie met minder genoegen nemen: de resultaten zijn met 17,3 procent gedaald voor de landbouwdealers, met 13,3 procent voor de tuindealers en met 33,4 procent voor de dealers van melkmachines. “Deze sterke dalingen laten zich niet volledig verklaren door lagere verkoopcijfers. De marges worden kleiner, onder andere door concurrentie van internetverkoop”, aldus Delphine de Theux.

De toegevoegde waarde van een dealer zit meer en meer in de werkplaats waar de klant terechtkan voor reparaties en onderhoud. “Door de complexiteit van machines kan de landbouwer dat steeds minder vaak zelf”, weet de Theux. Hoewel dealers sterk leunen op hun werkplaats is het uurtarief van hun techniekers dat ze doorrekenen naar de klanten vaak nog te laag om rendabel te zijn. Fedagrim rapporteert 43 à 45 euro per uur terwijl in de buurlanden tarieven van boven de 60 euro gangbaar zijn. Ook in industriële sectoren ligt het uurtarief voor een technieker merkelijk hoger. De concurrentie binnen de sector is groot zodat de uurtarieven moeilijk kunnen stijgen.

Bij de kleine ondernemingen in de sector zijn gemiddeld een vijftal werknemers tewerkgesteld: vier arbeiders en één bediende. De tewerkstelling in de mechanisatiesector is vrij stabiel maar het is voor dealers moeilijk om gekwalificeerd personeel te vinden. Wat de liquiditeit betreft, stelt Fedagrim vast dat dealers van materiaal voor melkinstallaties een groter vermogen hebben om hun schulden op korte termijn te betalen. Bij landbouw- en tuindealers is de liquiditeit licht achteruitgegaan de laatste vier jaar.

Meer info: Economisch dossier Fedagrim

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek