nieuws

Limburgse schapenhouder trekt met 350 schapen naar Brussel

nieuws

Johan Schouteden, schapenhouder uit Houthalen-Helchteren, start volgende week maandag aan een schapentocht van 160 kilometer van Houthalen-Helchteren naar Brussel. Het traject door Vlaanderen is onderdeel van een Europese trektocht van 2.000 kilometer en kadert in het internationale Jaar van de Weidelanden en Herders van de VN. Ook Vlaams landbouwminister Jo Brouns (cd&v) stapt een stukje mee.

Vandaag VILT-redactie
Lees meer over:
Vlaamse Herdersdag-VUUR agency

Na maanden van voorbereiding begint de Limburgse schaapherder Johan Schouteden maandag aan een tocht van 15 dagen van Houthalen-Helchteren naar Brussel over een afstand van 160 kilometer. “Maandag neem ik de fakkel over van een Nederlandse herder die het Nederlandse deel van de schaapstocht voor zijn rekening heeft genomen.”

Het Vlaamse en Nederlandse traject is onderdeel van een schaapstocht van 2.000 kilometer door delen van Europa. De tocht startte in Noord-Duitsland en keert via tal van Europese landen terug naar Duitsland. Dit is een initiatief van drie Duitse schapenverenigingen. Het initiatief kadert in het Internationale Jaar van de Weidelanden en de Herders.

“De Verenigde Naties hebben dit jaar uitgeroepen tot het Internationale Jaar van de Weidelanden en de Herders. De organisatie wil daarmee bewustzijn creëren voor het belang van weidegebieden en herders voor de biodiversiteit en de klimaatrobuustheid. Grasland neemt een groot deel van het aardoppervlak in en slaat CO2 op”, verklaart Schouteden het initiatief.

De Limburger runt een gemengd landbouwbedrijf met melkvee en schapen. Zijn 1.500 schapen zet hij in voor natuurbegrazing in heidegebieden rondom zijn bedrijf. Hij volgt daarmee een familie-traditie op “Mijn grootvader en vader hebben altijd de heide rondom de boerderij begraasd." Hij heeft ook al de nodige ervaring met herderstochten. Zo was hij in 2020 al eens betrokken bij een soortgelijk internationaal initiatief, dat kaderde in het Jaar van de Biodiversiteit.

Schouteden is enkele maanden bezig geweest met de voorbereiding van de reis. Zo heeft hij met landbouwers en natuurorganisaties nachtweiden langs de route vastgelegd waar de schapen kunnen grazen. Deze nachtweiden kunnen worden omheind met eigen afrasteringsmateriaal dat de herders meenemen.

Maanden van voorbereiding

Een onderdeel van de stoet zijn een aantal oldtimertractoren met materiaal voor onderweg. Zo is er onder andere een bezemwagen bij die eventuele kreupele schapen kan meenemen. “De schapen zijn gewend om lange afstanden te stappen en we nemen de sterkste ooien mee, maar je weet natuurlijk nooit”, zegt hij.

Een andere tractor heeft een waterton bij zich om de schapen onderweg van water te voorzien. Verder zal de optocht rond het middaguur pauzeren. “Het is de bedoeling om in de voormiddag zes kilometer te stappen en in de namiddag. Tijdens de pauze kunnen de schapen grazen.”

Schouteden wordt vergezeld door andere herders en tal van vrijwilligers. Op 2 oktober zal ook Vlaams landbouwminister Jo Brouns (cd&v) een stukje meestappen met de herders en later die week is het de beurt aan Inge Moors, landbouwgedeputeerde van de Provincie Limburg.

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek