nieuws

Leidt graanprijs tot werkloosheid bij vlasverwerkers?

nieuws
De vlasverwerkende bedrijven zitten met de handen in het haar. De productiecontracten tussen de vlassers en de boeren zullen in 2008 een kwart duurder uitvallen. Daardoor zal de uitzaai dalen en is er volgend jaar werkloosheid te vrezen in de sector. "Het is wel al duidelijk dat we volgend jaar minder vlasvezels zullen kunnen produceren dan normaal", zegt financieel directeur Marnix Hanson van de nv Brille in Wevelgem. "Het is moeilijk te becijferen hoeveel werknemers daardoor getroffen zullen worden".
12 oktober 2007  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:01
De vlasverwerkende bedrijven zitten met de handen in het haar. De productiecontracten tussen de vlassers en de boeren zullen in 2008 een kwart duurder uitvallen. Daardoor zal de uitzaai dalen en is er volgend jaar werkloosheid te vrezen in de sector.

De vlasverwerkende industrie zit grotendeels geconcentreerd in West-Vlaanderen, rond de streek van Kortrijk, Waregem en Roeselare. De sector kijkt de toekomst wat zorgelijk tegemoet. De West-Vlaamse vlassers huren land bij - in hoofdzaak - Waalse en Franse boeren en die vragen tot 25 procent meer voor productiecontracten. Alles heeft te maken met de fors gestegen prijzen voor graan. Dus willen de boeren dezelfde winsten bekomen met de vlasteelt, anders beginnen ze er niet meer aan.

Veel vlasverwerkende bedrijven overwegen daarom sterk om minder uit te zaaien en zo de grotere huurkosten voor de landbouwgrond te compenseren. Toch is het niet zo dat de meeste bedrijven ook een kwart minder zullen uitzaaien. Hoeveel dan wel, zeggen ze niet. "Het is wel al duidelijk dat we volgend jaar minder vlasvezels zullen kunnen produceren dan normaal", zegt financieel directeur Marnix Hanson van de nv Brille in Wevelgem. 'Het zal dus tijdelijk tot werkloosheid leiden, vanaf mei of juni volgend jaar. Maar het is moeilijk te becijferen hoeveel van onze werknemers daardoor zullen getroffen zijn".

Bij de nv Brille zijn een veertigtal werknemers in dienst. Ook bij de firma Debruyne uit Ardooie is een vergelijkbaar verhaal te horen. Daar zijn zo'n dertig mensen tewerkgesteld. "Toch hoop ik dat het zover niet komt en dat die hogere prijzen voor graan straks weer gaan zakken en bijgevolg ook de productiecontracten die wij moeten afsluiten met de boeren. Ik ben nog niet te pessimistisch. Begin volgend jaar is het nog altijd mogelijk om huurcontracten af te sluiten met boeren en mogelijk zijn de prijzen dan weeral gedaald".

Volgens landbouwjournalist Luc Busschaert is er ook goed nieuws voor de vlasverwerkende industrie. "Door de mindere uitzaai gaan de prijzen voor vlasvezels tot 20 procent stijgen", zegt hij. Albert Daenekindt van het Belgisch Vlasverbond, met zetel in Kortrijk, moet even lachen als hij het hoort. "We hopen dat hij gelijk heeft, maar ik heb mijn twijfels", zegt hij. "Uiteindelijk moet de afnemer het nog willen betalen ook". China is nu de belangrijkste afnemer van de vlasvezel. De Chinezen gebruiken die vooral om kledij te maken.(KS)

Bron: Het Nieuwsblad

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek