Kunstenaars ontwerpen speeltjes voor varkens
nieuwsVanaf 1 juli moet voldoende afleiding in de stal te vinden zijn, zo heeft het Nederlandse landbouwministerie bepaald. LTO en de Dierenbescherming vroegen kunstenaars om hulp, met het project 'parels voor de zwijnen' als resultaat. Muzikant Eva Meijer bedacht de 'toverbal'. "Varkens houden van slopen en ze willen graag dingen in hun bek houden. De kegel bestaat uit verschillende eetbare lagen die elk een andere smaak of geur hebben", aldus van den Berg.
Beeldend kunstenaar Irma Horstman fabriceerde een ketting met eetbare ringen in diverse vormen en kleuren als speelgoed voor varkens. "Ik heb het eerst geprobeerd in een kinderboerderij. De vormpjes waren zo hap-slik-weg", aldus de creatieveling. Naast een wipwap en een snoepautomaat viel ook de 'wroezelwand' op, bedacht door productontwerper Sharon Geschiere. "Scholen voor gehandicapte kinderen hebben een zogeheten snoezelkamer met gekleurd licht en geluiden die hun zintuigen prikkelen. Het zijn dezelfde prikkelingen die varkens zoeken. Wat dat betreft zijn het net peuters".
Fabrikanten hebben al belangstelling getoond in de kunstvoorwerpen. Maar staat de varkensboer te springen om van zijn stal een speeltuin te maken? "Dat is nog de vraag, maar het enthousiasme is er", zegt Annechien ten Have van LTO Nederland. "Als dit het welzijn van de varkens verbetert, is een boer best bereid zoiets op te pakken, maar dan moet er wel financiële ruimte voor zijn". Volgens Karel de Greef, onderzoeker van de Wageningen Universiteit, is uit wetenschappelijk onderzoek gebleken dat varkens welvaren bij gedrag dat beloond wordt. "Hoe ze reageren op beweging zoals bij de wipwap is nooit onderzocht. Ik ben heel benieuwd wat voor effect dat heeft".(KS)
Lees ook: geVILT: Dierenbeschermers en boeren bouwen samen stal
Bron: Belga