nieuws

KBC duikt 3,6 miljard lager door afwaarderingen

nieuws
Bank-verzekeraar KBC heeft in het eerste kwartaal van 2009 een nettoverlies geleden van 3,6 miljard euro. Een waardevermindering van 3,8 miljard euro op de portefeuille gestructureerde kredieten zorgde voor het derde kwartaalverlies op rij. De onderliggende nettowinst - zonder uitzonderlijke elementen - bedroeg 465 miljoen euro en is beter dan analisten verwacht hadden.
14 mei 2009  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:08
Lees meer over:

Bank-verzekeraar KBC heeft in het eerste kwartaal van 2009 een nettoverlies geleden van 3,6 miljard euro. Een waardevermindering van 3,8 miljard euro op de portefeuille gestructureerde kredieten zorgde voor het derde kwartaalverlies op rij. De onderliggende nettowinst - zonder uitzonderlijke elementen - bedroeg 465 miljoen euro en is beter dan analisten verwacht hadden.

"Het resultaat is bemoedigend", verklaarde de financieel directeur Luc Philips in een conference call. KBC zei donderdag ook dat het zich gaat terugplooien op zijn kernactiviteiten. In het forse nettoverlies is onder meer een waardevermindering op CDO's voor een bedrag van 3,8 miljard euro opgenomen.

Een deel daarvan is een verhoogde provisie op de portefeuille die gedekt werd door de Amerikaanse kredietverzekeraar MBIA. Dat bedrijf zag zijn kredietwaardigheid onlangs fors verslechteren als gevolg van een opsplitsing, waardoor het risico voor de Belgische bank-verzekeraar toeneemt. 

KBC, als enige Belgische bank betrokken, heeft zich hiervoor woensdag trouwens aangesloten bij een internationaal bankenconsortium dat een claim indiende bij MBIA. Een ander deel van de extra waardevermindering heeft betrekking op de algemene verslechtering van de markt van gestructureerde kredieten.

KBC heeft donderdag een garantieregeling met de overheid uitgewerkt voor de portefeuille van CDO's voor in totaal 14,9 miljard euro. Die garantieregeling kost het bedrijf 1,2 miljard euro en 30 miljoen per kwartaal. Het eerste bedrag zal volledig in het tweede kwartaal geboekt worden, maar slechts geleidelijk afbetaald, legde de financieel directeur uit.

Op de vraag of KBC niet sneller had kunnen communiceren over de problemen bij MBIA, zei Philips dat het even geduurd heeft voor de impact duidelijk werd op de portefeuille van KBC. De bank-verzekeraar voerde sinds anderhalve week gesprekken met de Belgische overheid.

Voor wat de onderliggende winst betreft, realiseerde KBC in de eerste drie maanden een resultaat van 465 miljoen euro. Dezelfde periode vorig jaar was dat nog 737 miljoen euro. In het vierde kwartaal van 2008 lag de onderliggende winst op 176 miljoen euro. Alle divisies (België, Centraal-Europa, private banking en merchant banking) tekenden een groei op van de onderliggende winst.

KBC kon vooral profiteren van hogere rente-inkomsten, niet zozeer als gevolg van grotere volumes maar wel van een verbetering van de rentemarge doordat de "oorlog om het spaargeld" in België is afgezwakt, aldus Philips. Daartegenover namen de kredietverliezen toe, al blijven die wel "beheersbaar". De totale loonverlies-ratio bedroeg 0,7 procent, met een uitschieter van 1,69 pct in Centraal-Europa en dan vooral in Hongarije en Rusland.

KBC verwacht ook dat "omdat de conjunctuurcylus zijn dieptepunt nog niet heeft bereikt", de kredietverliezen de volgende kwartalen verder zullen toenemen. Door het slechte beursklimaat waren er in het eerste kwartaal ook waardeverminderingen op de aandelenportefeuille.

KBC kondigde donderdag aan dat het zich wil toeleggen op zijn corebusiness. Voorzitter Jan Huyghebaert definieerde dat als "retail, kmo's, private banking en activiteiten in enkele Centraal-Europese markten". Het is niet duidelijk of ook Rusland, waar KBC een participatie heeft in Absolut Bank, nog tot die kerntaak behoort. Financial products maken geen deel meer uit van de corebusiness, gaf Philips mee.

Bron: Belga

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek