Gratis pannenkoeken en “boerenkerkhoven” tegen Mercosur-deal
nieuwsNa het intensieve internationale boerenprotest in Brussel laten nu ook Vlaamse boeren met lokale acties hun stem horen tegen het Mercosur-handelsakkoord. In het West-Vlaamse Roeselare deelden ABS-boeren voor de kerst pannenkoeken met Belgische suiker uit onder het motto: “Belgische suikersector dreigt slachtoffer te worden van de handelsdeal". In de Noorderkempen plaatsten anonieme boeren dan weer op drie locaties kruisen. “De kruisen zijn symbolisch voor boeren die zullen sneuvelen als de handelsdeal met Mercosur doorgaat", klinkt het.
Bezoekers aan de Azencross-veldcross in Loenhout kunnen er maandag niet naast kijken. Op de drie invalswegen vanuit Brecht, Hoogstraten en Wuustwezel is een groot boerenkerkhof te vinden. De tijdelijke kerkhoven, bestaande uit witte kruisen, werden door boeren uit de Noorderkempen aangelegd.
De kruisen symboliseren het lot van de Vlaamse boer als het Mercosur-handelsakkoord tussen de EU en Zuid-Amerikaanse landen erdoor komt. “Op 12 januari is er een nieuw overleg over Mercosur gepland en wij willen onze stem laten horen. Als de handelsovereenkomst doorgaat, betekent dat een enorme klap voor de Vlaamse land- en tuinbouw”, vertelt Sabine Vandeweyer, melkveehoudster uit Wuustwezel en medeorganisator van de actie.
Volgens de melkveehoudster, die ook cd&v-gemeenteraadslid is in haar gemeente, werkt het handelsakkoord oneerlijke concurrentie in de hand. “In deze landen wordt onder heel andere normen en tegen een lagere kostprijs geproduceerd. Bestrijdingsmiddelen en medicatie die wij al jaren niet meer mogen gebruiken, worden daar nog wel toegepast”, pleit de boerin.
Dit treft volgens haar niet alleen de Vlaamse boeren, maar ook de consument. “In de veehouderij passen wij al jaren minder antibiotica toe om zo antibioticaresistentie in de humane gezondheidszorg tegen te gaan. Die inspanningen zijn voor niets geweest. Daarnaast zijn de Zuid-Amerikaanse voedingsproducten van mindere kwaliteit en worden ze minder gecontroleerd, met de nodige gezondheidsrisico’s als gevolg", meent de melkveehoudster.
VIDEO: Tienduizend betogende boeren eisen koerswijziging van Europa
18 december 2025Internationaal protest in Brussel
Een aantal boeren uit de Noorderkempen hebben onlangs ook actiegevoerd in Brussel. Daar had de Europese koepel van landbouworganisaties Copa-Cogeca een protest georganiseerd tegen onder meer de hervorming van het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid (GLB) en het Mercosur-handelsakkoord.
Ook het Algemeen Boerensyndicaat (ABS) was aanwezig op het protest in Brussel, maar besloot later op lokaal niveau zijn stem nogmaals te laten horen. Zo hield de landbouworganisatie in de aanloop naar kerst een actie op de markt van Roeselare, waar gratis pannenkoeken met suiker werden uitgedeeld.
Wij zijn niet tegen concurrentie, maar wel tegen oneerlijke concurrentie, zoals hier het geval is
Pannenkoeken met Belgische suiker
In aanloop naar de kerst wilde ABS de rust niet verstoren met een tractorprotest en werd gekozen voor een ludieke weggeefactie. “Door pannenkoeken met suiker uit te delen, willen we ook aandacht vragen voor suiker. Wij hopen dat we nog lang Belgische suiker mogen eten, maar de suikersector dreigt een groot slachtoffer te worden van het Mercosur-akkoord”, aldus ABS-voorzitter Bruno Vincent.
Hij legt uit: “In Zuid-Amerika wordt suikerriet zeer vlot geteeld. Ze hebben daar twee oogsten per jaar. Bovendien mogen zij producten gebruiken om hun gewassen te beschermen die bij ons niet zijn toegelaten. Dat zorgt voor oneerlijke concurrentie. Wij zijn niet tegen concurrentie, maar wel tegen oneerlijke concurrentie, zoals hier het geval is.”
Wie denkt dat het Mercosur-akkoord zal zorgen voor meer voedselzekerheid of goedkoper voedsel, komt volgens de boerenorganisatie bedrogen uit. “Op korte termijn zou dit wel eens voor goedkopere kip of rundsvlees kunnen zorgen. Op langere termijn loopt dit faliekant af, met naast de lokale landbouwer ook de consument als belangrijkste slachtoffer.”
Ook ABS wijst op de lagere productienormen in Zuid-Amerikaanse landen. “De manier van kweken, in feedlots met tienduizenden dieren opeen, zonder enige beperking op het gebruik van antibiotica en met weinig tot geen controle op het gebruik van groeibevorderende hormonen (wat daar in een aantal gevallen toegelaten is), laat weinig aan de verbeelding over. Europa wil ook eieren van daar importeren. Weet dat die eieren afkomstig zijn uit legbatterijen die hier al geruime tijd verboden zijn”, klinkt het.
Nieuwe ABS-voorzitter heeft smaak te pakken: “In het begin was het overweldigend, maar ik begin er in te komen.”
2025 als kantelpuntBron: VRT / Eigen berichtgeving