GGO-richtlijn effent pad voor opheffing moratorium
nieuwsSinds 1999 geldt in de EU een moratorium op de goedkeuring van nieuwe GGO's. De mogelijke risico's van genetisch gemanipuleerde gewassen zijn nog niet volledig opgehelderd en daarom willen de meeste lidstaten eerst duidelijke en strenge regels invoeren. Dat zorgt voor tandengeknars in de Verenigde Staten. De marktleider op het vlak van GGO's raakt zijn producten immers niet kwijt op de Europese markt.
Met de inwerkingtreding van de nieuwe richtlijn komt de opheffing van het moratorium een stap dichterbij. Elke lidstaat moet de import en de ontwikkeling van GGO's van nabij volgen en mogelijke risico's toetsen. De hele goedkeuringsprocedure wordt ook doorzichtiger.
Zo zal de Europese Commissie een website opzetten die informatie geeft over alle nieuwe bedrijfsaanvragen om ggo's op de markt te brengen. "Met de nieuwe richtlijn als de basis voor een nieuw wetgevend kader hebben we nu een goede basis om het gebruik van GGO's op een transparante en verantwoorde manier te beheren", meent eurocommissaris voor Milieu Margot Wallstrom.
De Commissie wil dus zo snel mogelijk een eind maken aan het moratorium, maar een zevental lidstaten blijft op de rem staan. Het zal immers nog een aantal maanden duren vooraleer de nieuwe richtlijn effectief in alle lidstaten realiteit wordt en bovendien eisen onder meer België en Frankrijk dat de Vijftien eerst een akkoord bereiken over de etikettering en opspoorbaarheid van ggo's in veevoeder en voedingsproducten. Maandag slaagden de EU-landbouwministers er alvast niet in om een doorbraak in dat dossier te forceren.
In afwachting van de opheffing van het moratorium debatteren de milieuministers donderdag in Luxemburg alvast over de toekomstige grensoverschrijdende handel in GGO's. De discussie draait rond de vraag of de lidstaten GGO's mogen exporteren naar landen die geen expliciete toestemming geven en de vraag of lidstaten GGO's mogen exporteren die binnen de EU niet toegelaten zijn.
De Commissie en het Verenigd Koninkrijk menen in beide gevallen van wel. De meeste andere lidstaten nemen een strenger standpunt in. Bovendien speelt ook hier de kwestie van de opspoorbaarheid en etikettering van GGO's en vooral van GGO-mengsels.
In dat hele wetgevend pakket heeft ook het Europees Parlement een en ander in de pap te brokkelen. Alles wijst er dus op dat het nog een tijdje zal duren vooraleer er nieuwe GGO's op de Europese markt zullen opduiken.
Bron: Belga