Gents bedrijf Rainbow Crops krijgt zeven miljoen dollar van Bill Gates
nieuwsHet Gents biotechbedrijf Rainbow Crops heeft een subsidie van zeven miljoen dollar of ruim 6 miljoen euro ontvangen van de Gates Foundation. Rainbow Crops is een spin-off van het Vlaams Instituut voor Biotechnologie VIB. Met behulp van AI en genetica wil het bedrijf gewassen ontwikkelen die beter bestand zijn tegen onder meer hitte- en droogtestress. De Gates Foundation wil de gewassen die voortkomen uit dit onderzoek ook ter beschikking stellen van kleine boeren in ontwikkelingslanden.
De financiering van de Gates Foundation wordt ingezet voor het Trait Foundry-platform van Rainbow Crops. Vrij vertaald: een smederij voor planteigenschappen. Het doel is om via ‘multiplex genoombewerking’ planten te ontwikkelen die genetisch weerbaar zijn tegen ziektedruk en moeilijke klimaatomstandigheden. Traditionele veredelingsmethoden werken op basis van één gen. Maar het platform van Rainbow Crops wil planteigenschappen aanpakken die worden bepaald door meerdere op elkaar inwerkende genen, zoals droogtetolerantie en plantkracht. Hoe dat precies in zijn werk gaat, werd eerder belicht in Vilt.
Europa is traditioneel terughoudend wanneer het gaat om genetische technieken in voeding, maar eind vorig jaar zijn de regels versoepeld. In december stemden de Europese lidstaten voor versoepelde toelatingsvoorwaarden voor gewassen die met ngt’s worden gekweekt. Via ngt’s wordt het genetisch materiaal van gewassen aangepast op een manier die ook via de natuur of via conventionele veredelingstechnieken kan voorkomen. In tegenstelling tot ggo’s, wordt geen vreemd gen geïntroduceerd. Ook Rainbow Crops doet aan genbewerking zonder de introductie van vreemde genen. Het gaat dus om processen die ook in de natuur kunnen voorkomen, maar dan sneller en gericht op een bepaald resultaat.
Gratis voor derde wereld
Het onderzoek waarvoor Rainbow Crops nu steun krijgt, zal zich in eerste instantie richten op maïs, sorghum en rijst. Dat zijn gewassen die belangrijk zijn voor de wereldwijde voedselzekerheid, met name in Sub-Sahara Afrika en Zuid-Azië. Het project legt sterk de nadruk op de prestaties van zaailingen onder hitte- en droogtestress. Rainbow Crops is een commercieel bedrijf en zal dus ook zijn producten vermarkten via licenties. Maar in het kader van deze subsidie heeft het met de Gates Foundation afgesproken om deze licenties gratis te verlenen aan ontwikkelingslanden.
De Italiaanse CEO Giacomo Bastianelli leidt het bedrijf, maar eigenlijk kent Rainbow Crops zijn basis in Gent. Het technologieplatform bouwt voort op jarenlang onderzoek bij VIB. Rainbow Crops blijft samenwerken met het laboratorium van professor Hilde Nelissen en met de VIB Transformation Facility & VIB Agro-Incubator.
“Deze subsidie stelt ons in staat om ons technologieplatform verder te versterken en fundamentele vooruitgang te boeken die klimaatbestendigere gewassen mogelijk maakt, met relevantie voor regio's die het meest kwetsbaar zijn voor veranderingen in het milieu”, aldus Bastianelli in een persbericht.
Bron: Eigen berichtgeving
Beeld: Rainbow Crops