nieuws

Geen vergunningsplicht voor kleine batterijen op landbouwbedrijven

nieuws

Kleine batterijen op landbouwbedrijven zijn in principe vrijgesteld van vergunningsplicht. Dat bevestigt Vlaams minister van Landbouw Jo Brouns (cd&v) in antwoord op een schriftelijke vraag van zijn partijgenoot Bart Dochy. Dochy, zelf parlementslid en burgemeester van Ledegem, kaartte de kwestie aan omdat de wetgeving onduidelijk is en lokale besturen steeds vaker vragen krijgen van landbouwers over de plaatsing van batterijen.

8 mei 2025 VILT-redactie
Halnet_batterij3

Brouns stelt dat boerderijbatterijen, zolang ze worden gebruikt voor de eigen landbouwactiviteit, niet vergunningsplichtig zijn. Volgens Dochy laat de wet – en in het bijzonder het zogeheten Vrijstellingenbesluit – ruimte voor interpretatie. “De plaatsing van thuisbatterijen wordt niet expliciet vermeld in het Vrijstellingenbesluit”, aldus de West-Vlaming. Hij wijst erop dat gemeenten steeds vaker geconfronteerd worden met aanvragen voor thuisbatterijen op landbouwbedrijven, maar niet goed weten hoe ze hiermee moeten omgaan.

Toch biedt het Vrijstellingenbesluit volgens Brouns verschillende mogelijke vrijstellingen waarop landbouwers zich kunnen beroepen. “Wanneer een thuisbatterij uitsluitend wordt ingezet voor de eigen landbouwactiviteit, valt ze onder de vrijstelling voor constructies die in functie staan van de professionele teelt van landbouwgewassen of de professionele veeteelt”, verduidelijkt de minister.

BROUNS IN PARLEMENT

Het is zeker niet de bedoeling om batterijparken in agrarisch gebied mogelijk te maken zonder vergunning

Jo Brouns - Vlaams minister van Landbouw

Wel benadrukt Brouns dat de batterij daadwerkelijk ten dienste van het landbouwbedrijf moet staan. “Worden batterijen geplaatst die niet voor de landbouwactiviteit worden gebruikt, dan is er wel degelijk een vergunning nodig. Het is niet de bedoeling om grootschalige batterijparken in agrarisch gebied mogelijk te maken zonder vergunning”, aldus Brouns.

De minister beloofde in zijn antwoord ook dat Vlaamse gemeenten geïnformeerd zullen worden over de bestaande vergunningsvrijstellingen voor thuisbatterijen op landbouwbedrijven.

De opmars van batterijen

De interesse in batterijen zit de laatste jaren duidelijk in de lift, ook onder landbouwers. Volgens Laurens Vandelannoote, energieconsulent bij Boerenbond, heeft die opmars onder meer geleid tot een afname van nieuwe windmolens, omdat batterijen een efficiënter gebruik van zelf opgewekte zonne-energie mogelijk maken.

“Op termijn zullen alle boeren investeren in een groene stroomopwekker in combinatie met een batterij”, zei Vandelannoote eind vorig jaar tijdens een demodag over boerderijbatterijen. “Het helpt niet alleen om de energiekosten onder controle te houden, maar verhoogt ook de duurzaamheid van het landbouwbedrijf – iets wat steeds belangrijker wordt voor afnemers en verwerkers.”

Tomato Masters laat de zon dubbel werken in innovatieve serres
Uitgelicht
Geen duistere platen, maar kleine doorzichtige panelen zweven onder de glazen daken van Tomato Masters in Deinze. Als één van de enigen ter wereld hebben tuinbouwers Tom Vlaem...
4 april 2025 Lees meer

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek