Franse producenten voorspellen krapte in maïszaaigoed
nieuwsDe weersomstandigheden waren in 2013 dermate ongunstig voor de vermeerdering van maïszaad dat vanuit Frankrijk - met 77.500 ha de grootste producent - gewaarschuwd wordt voor een gebrek aan maïszaad dit seizoen. "De Belgische zaaizaadsector ervaart inderdaad dat de voorraden krap zijn", reageert beroepsvereniging Semzabel, "maar het probleem is niet van die aard dat onze boeren zaaigoed tekort zouden komen."
Volgens de Franse vermeerderaars van maïszaden zullen de voorraden dit voorjaar zeer beperkt zijn, en mogelijk zelfs onvoldoende in bepaalde vroegrijpheidsklassen. De nationale sectorfederatie haalt er de opbrengstcijfers bij om aan te tonen dat haar waarschuwing niet uit de lucht gegrepen is. De koude en de regen tijdens het voorjaar van 2013 hebben de zaadproductie effectief geen goed gedaan. De gemiddelde opbrengst bleef steken op 2,8 à 2,9 ton per hectare terwijl het jaar voordien één hectare nog 3,4 ton gecertificeerd maïszaad opleverde.
Op het nog altijd stijgende maïsareaal in Europa anticipeerden de toeleveranciers door het maïsareaal voor vermeerdering in 2013 met 14 procent uit te breiden naar 188.000 hectare. Maar zowel in Frankrijk als in Hongarije, dat met 38.000 hectare de tweede grootste producent van maïszaden is, vallen de opbrengsten tegen. Daardoor zouden maïstelers in gans de EU rekening moeten houden met een beperkt aanbod zaaigoed. Voor een stuk kan dat opgelost worden met import vanuit het zuidelijk halfrond (Chili, Argentinië), maar vanwege het risico op vervuiling met ggo's is dat opletten geblazen.
Tot slot geeft de Franse federatie de Europese Commissie een veeg uit de pan. Gelet op de krappe marktsituatie vinden de toeleveranciers het onbegrijpelijk dat maïszaad dat behandeld is met insecticiden van de groep der neonicotinoïden niet meer verkocht mag worden. Daardoor moet voor 200.000 hectare aan zaaigoed dat met het middel Cruiser is behandeld, vernietigd worden. "Een volume dat in een jaar als dit best nuttig zou zijn", klinkt het.
Een telefoontje naar Semzabel, de beroepsvereniging van de Belgische zaaizaadsector, leert dat de aanvoer van maïszaad naar ons land niet in het gedrang komt. "Van een tekort - waarbij er onvoldoende zaaigoed is om alle Belgische maïstelers te gerieven - is geen sprake", stelt voorzitter Marc Ballekens gerust. Al was de zaadproductie in 2013 niet van die aard dat de toelevering op rozen zit. "Nog zo'n tegenvallend jaar voor de vermeerdering kunnen we missen als kiespijn want dan stelt het probleem zich wel. Dit seizoen kunnen we de krapte nog opvangen door substitutie van variëteiten binnen eenzelfde vroegrijpheidsklasse."
Voorts onderschrijft Ballekens de verklaringen van de Franse maïszaadsector. "Europese zaadbedrijven hebben ook productie op het zuidelijk halfrond, meestal in Chili. Op langere termijn dreigt dat aanvoerkanaal op te drogen omdat zaaigoed voor de Europese markt ggo-vrij moet zijn. Door de ggo's die op het zuidelijk halfrond meer en meer ingang vinden, stellen we vandaag al vast dat de vermeerderingsarealen in het tegenovergestelde seizoen kleiner worden."
De maïszaden voor de Belgische markt komen grotendeels uit Frankrijk, Hongarije en Roemenië. In die volgorde zijn dat ook de belangrijkste maïszaadproducenten van Europa. Zowel in Frankrijk als in Oost-Europa kenden de vermeerderaars door de weersomstandigheden een kwaad jaar en een hogere kostprijs. Dat weerspiegelt zich in zekere mate in de kostprijs van een dosis maïszaad.
Ook de omschakeling van neonicotinoïden naar alternatieve insecticidenbehandelingen van het maïszaad is - gelet op de korte tijd waarbinnen dat moet gebeuren - een uitdaging voor de toelevering aan landbouw. Hoewel neonicotinoïden 20 jaar lang gebruikt werden, vond de Europese Commissie het geen goed idee om het zaaigoed dat er reeds mee behandeld was dit seizoen nog op te werken. "Een onwijze beslissing", aldus Ballekens, en dit seizoen maakt het de wat stroeve bevoorrading er niet eenvoudiger op.
Bron: eigen verslaggeving / pleinchamp.com
Beeld: Landgenoten