Frankrijk heeft opnieuw een nieuwe landbouwminister
nieuwsDoor een fraudeschandaal zijn vier ministers van de Franse president Emmanuel Macron amper een maand na hun aanstelling moeten opstappen. De huidige minister van Landbouw, Jacques Mézard, schuift door naar het ministerie van territoriale cohesie. Zijn opvolger wordt Stéphane Travert, een voormalig socialist die zich aansloot bij de partij van Macron. Vlak voor zijn vertrek heeft Mézard bekendgemaakt dat de Europese inkomenssteun waarmee zijn voorganger talmde snel zal worden uitbetaald, waarmee hij op de valreep nog een verkiezingsbelofte inlost.
Emmanuel Marcron beloofde zijn kiezers een eerlijke Franse politiek maar wordt door vier van zijn eigen ministers in zijn hemd gezet. Zijn vertrouweling Richard Ferrand riskeert vervolging in een affaire rond onroerend goed. Een trio ministers van coalitiepartner MoDem fraudeerde met assistenten in het Europees Parlement. Zij werkten niet in Brussel of Straatsburg voor een Europarlementslid, maar werden mogelijk met Europees geld betaald voor het werk dat zij voor de partij verricht hebben in Parijs.
De nieuwe Franse president maakt meteen schoon schip door hen alle vier de laan uit te sturen. Jacques Mézard die tot minister van Landbouw benoemd was, krijgt nu territoriale cohesie toevertrouwd. Macron moest dus op zoek naar een nieuwe landbouwminister en dat wordt de voormalige socialist Stéphane Travert. Bij zijn benoeming verklaarde Travert dat het een grote eer is om mee een landbouwsector te mogen uitdragen die sterk en innovatief is en investeert. Hij belooft veel in dialoog te gaan en stelt breed gedragen beslissingen in het vooruitzicht.
Zijn voorganger Jacques Mézard heeft in allerijl een verkiezingsbelofte ingelost door een snelle uitbetaling van de Europese landbouwsubsidies in het vooruitzicht te stellen. Tijdens de verkiezingscampagne heeft president Macron stemmen geronseld met de belofte om daar vaart mee te maken gelet op de crisis in de sector. Blijkbaar heeft de Franse overheid niet zo’n goed functionerend online loket met digitale fotoplannen van alle landbouwpercelen zoals we dat in Vlaanderen kennen want ICT-problemen veroorzaakten de vertraging onder oud-landbouwminister Stéhpane Le Foll.
Bioboeren hebben bijvoorbeeld hun premies voor de campagne 2015 nog altijd niet ontvangen. Mézard beloofde vlak voor zijn verhuis van ministerie om dat in november recht te zetten, samen met de uitbetaling van de agromilieumaatregelen. De uitbetaling van de inkomenssteun uit de eerste pijler van het landbouwbeleid zou vanaf volgend jaar weer op schema zitten, wat neerkomt op een voorschot in oktober en de betaling van het saldo in december.