nieuws

Foute bemesting zorgt al 5 jaar voor mislukte oogsten

nieuws
Glastuinder Herman Vermeir uit het Oost-Vlaamse Moerzeke is al vijf jaar in een rechtzaak verwikkeld om een schadevergoeding te krijgen voor vervuilde champignonmest die in zijn serre gestrooid werd. Hij is het lange wachten beu en wil dat er eindelijk schot in de zaak komt. "De helft van mijn oogst mislukt nog altijd", zucht de man. "De zaak zit nu vast tot de expertenverslagen er eindelijk zijn".
14 juli 2007  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:00
Glastuinder Herman Vermeir uit het Oost-Vlaamse Moerzeke is al vijf jaar in een rechtzaak verwikkeld om een schadevergoeding te krijgen voor vervuilde mest die in zijn serre gestrooid werd. Hij is het lange wachten beu en wil dat er eindelijk schot in de zaak komt. "De helft van mijn oogst mislukt nog altijd", zucht de man. "De zaak zit nu vast tot de expertenverslagen er eindelijk zijn".

Herman Vermeir kweekt veldsla en bonen in serres. In 2002 bestelde hij champignonmest om zijn bodem mee te bestrooien. "De eerste oogst na die bemesting was een ramp", vertelt hij. "Mijn veldsla groeide tot 1 centimeter en werd dan volledig geel. Ik heb de grond laten ontleden en er bleek di-, tri- en tetrachloorethyleen in de bodem te zitten. De leverancier van die mest beweerde dat de mest tot 400 dagen na het strooien actief zou zijn en dat het probleem dan verdwenen zou zijn. Dat was dus niet het geval".

"Ik ben een proces begonnen en heb dat gewonnen", gaat Vermeir verder. "Maar nu blijkt dat die stoffen nog altijd in de bodem zitten en nog steeds actief zijn. Ik ben dus vijf jaar geleden een nieuw proces begonnen omdat ik wil dat die leverancier de grond afgraaft en nieuwe grond levert. Ikzelf heb het geld niet om die kosten te betalen. Maar de rechtszaak zit vast omdat het nog steeds wachten is op de verslagen van de experten", vertelt de tuinder.

Hij heeft zelf al allerlei onderzoeken laten verrichten door de universiteiten van Gent en Leuven. Die resultaten tonen aan dat de stoffen nog altijd in de grond zitten. "Daardoor lijd ik vandaag nog verlies. De helft van mijn oogst mislukt steeds", zegt Vermeir. Hij benadrukt dat de stoffen in de grond niet in de groenten zitten. Dat wordt bevestigd door OVAM, de Vlaamse Afvalstoffenmaatschappij. "In 2006 is er nog een oriënterend bodemonderzoek gebeurd en uit de risico-evaluatie bleek dat er geen verder onderzoek moest gebeuren. "De stoffen die bij meneer Vermeir in de bodem zitten zijn 'gechloreerde solventen'. Die worden niet opgenomen door planten. Dat is uitgesloten", zegt OVAM-woordvoerster Karina De Beule.

Geert De Croock uit Avelgem leverde destijds de champignonmest aan Herman Vermeir en begrijpt niet goed waarom hij verantwoordelijk gesteld wordt. "Ik heb daar niets mee te maken. Die mest kwam van een champignonkweker die er ondertussen mee gestopt is. Ik was enkel de leverancier. Ik begrijp dan ook niet goed waarom meneer Vermeir mij aanvalt", zegt De Croock.(KS)

Lees ook: geVILT: Hoe veilig is Vlaamse mest?

Bron: Het Laatste Nieuws

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek