"Europese boer wordt twee keer gestraft"
nieuwsDe Europese landbouwkoepel Copa-Cogeca is blij dat het Europarlement de aangepaste begrotingsvoorstellen van de Europese Raad van tafel heeft geveegd. In het kader van de Ruslandcrisis zal Europa 30 miljoen euro extra vrijmaken voor exportpromotie. "Goed, maar nog niet goed genoeg", zegt secretaris-generaal Pekka Pesonen. "Europese boeren betalen twee keer de prijs van een conflict dat ze zelf niet veroorzaakt hebben: de marktprijzen dalen en het landbouwspaarpotje krimpt."
De Europese landbouwers zijn tevreden dat het Europees Parlement de budgettaire maatregelen die de Raad had voorgesteld, ongedaan heeft gemaakt. Eerder had de Europese sectororganisatie furieus gereageerd op het nieuws dat Europa de steunmaatregelen voor de Europese boeren zou betalen uit een crisisfonds binnen het GLB, wat zou neerkomen op het afromen van inkomenssteun aan de landbouw. "Hopelijk blijft deze afspraak overeind tijdens de budgetonderhandelingen tussen de drie Europese instituties", klinkt het.
Concreet is het Parlement akkoord met het voorstel om extra steun te voorzien voor de Europese boeren die getroffen zijn door de Russische importban. Volgens dat voorstel zal de Commissie 30 miljoen euro extra voorzien om de promotie van Europese landbouwproducten te ondersteunen. Voor de getroffen Europese vissers is 5 miljoen euro extra voorzien. Daarnaast worden ook het budget voor het schoolfruitprogramma (+7 miljoen euro) en schoolmelkprogramma (+4 miljoen euro) opgetrokken.
Een goed signaal, zo klinkt het bij Pekka Pesonen, secretaris-generaal van landbouwkoepel Copa-Cogeca. "Maar niet genoeg. Landbouwers worden twee keer geraakt door deze crisis. Belangrijke hoeveelheden van onze Europese landbouwproductie werd naar Rusland geëxporteerd, en dus zijn de prijzen ineen gezakt. Daarbovenop werd er dan nog beknibbeld op het landbouwbudget. Dat de Commissie hulpmaatregelen zou betalen met geld uit het gemeenschappelijk landbouwbeleid is onaanvaardbaar."
"Daarom zijn we blij dat het Parlement daar een stokje heeft kunnen voor steken", gaat Pesonen verder. "We zijn er van overtuigd dat Europa extra centen moet voorzien om het leed bij de boeren te verzachten, en dat dat geld niet uit het landbouwbudget mag komen. We blijven dit herhalen: de Europese boer heeft niet voor deze crisis gekozen en moet daar dus ook niet voor opdraaien. Waarom wordt het geld dat geïnd wordt via de superheffing voor de zuivelsector bijvoorbeeld niet gespendeerd aan exportpromotie? Europa moet ingrijpen, anders gaan er jobs sneuvelen op het platteland."